Przy obliczaniu podstawy wymiaru składek pamiętać także należy o tak zwanym rocznym limicie podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej.
Po przekroczeniu powyższego limitu nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Pomimo tego okres ten jest traktowany, jako okres ubezpieczenia czyli jest zaliczany do stażu pracy pracownika W przypadku przekroczenia przez pracownika kwoty rocznej podstawy wymiaru składek, pracodawca zobowiązany jest zaprzestać przekazywania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nie ma żadnego problemu, gdy pracownik jest zatrudniony u jednego pracodawcy. Wtedy to on na bieżąco kontroluje, czy podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych nie przekroczyła przypisanego na dany rok limitu.
Jeżeli jednak pracownik jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, obowiązek przestrzegania rocznej kwoty podstawy wymiaru składek spoczywa na pracowniku.
To pracownik jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu limitu i to on odpowiada za skutki ewentualnego błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek.
W przypadku, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi opłacenie składek od nadwyżki ponad kwotę rocznej podstawy wymiaru składek, informuje o tym fakcie pracodawcę, który zobowiązany jest powiadomić pracownika.
Podkreślić jednak należy, że powyższa zasada dotyczy wyłącznie składek emerytalnej i rentowych. Pozostałe składki to jest: chorobową, wypadkową oraz zdrowotną trzeba nadal odprowadzać.
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie:
-
emerytalne - wynosi 19,52 % postawy wymiaru składki;
-
rentowe - wynosi 6,00 % postawy wymiaru składki.
Składki na ubezpieczenie emerytalne finansują w równych częściach płatnicy składek i pracownicy, zaś składki na ubezpieczenie rentowe pracownicy finansują w części 1,50 %, płatnicy składek zaś w części 4,50 %.
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. 2009 r. Nr 205 poz. 1585 ze zm.).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).
Przemysław Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com