Nowe rozporządzenie w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa uwzględnia zmiany ustawowe, które rozszerzyły możliwość ubiegania się o zasiłek macierzyński.
Nowe przepisy w kwestii przyznania zasiłku macierzyńskiego dopuszczają możliwość udokumentowania faktów skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka lub jego kopią potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Inna ze zmian dotyczy kwestii dokumentowania niemożności zapewnienia zatrudnienia w przypadku rozwiązania umowy o pracę z ciężarną kobietą, wynikłej z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Chodzi o zastąpienie zaświadczenia PUP oświadczeniem zainteresowanej.
Dodatkowo konieczność wprowadzenia zmian wynika z wejścia z życie ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw, na mocy której ubezpieczeni - osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami posługują się w postępowaniach przed ZUS identyfikatorem numerycznym PESEL, zamiast dotychczasowymi dwoma identyfikatorami (NIP i PESEL).
Zasady dokumentowania zasiłku macierzyńskiego
Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego ubezpieczonemu jest zaświadczenie płatnika składek:
-
wystawione na druku ZUS Z-3, w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem;
-
wystawione na druku ZUS Z-3a, w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, z wyłączeniem ubezpieczonego, wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego.
-
wystawione na druku ZUS Z-3b, w przypadku ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego.
Rozporządzenie doprecyzowuje w zakresie zasad dokumentowania prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą.
Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:
-
zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem,
-
określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy.