X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Komu zależy na emerytach?

2010-12-06 10:49 poniedziałek
Maciej Lichoński
Celem zmian w OFE nie jest poprawienie kondycji emerytów!

Od dłuższego czasu ważni politycy mówią o koniecznych zmianach w OFE. Jakich?

Podobno dyskutowanych jest siedem propozycji rozwiązań!

Kto dyskutuje? Wciąż Ci sami.

Czy Ich poziom życia na emeryturze będzie zależał od wysokości Ich emerytury? Nie.

Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że jakiekolwiek będą zasady i forma zmian, nie będą one miały najmniejszego związku z faktycznym interesem i potrzebami zwykłych zjadaczy chleba odprowadzających co miesiąc (od lat, dziś, jutro) składkę emerytalną do ZUS.

Dlaczego?

Dlatego, że poziom emerytur wypłacanych przez ZUS będzie zawsze i wyłącznie funkcją bieżących, doraźnych możliwości i aktualnych potrzeb budżetu Państwa.

Gdyby nie narastające kłopoty w dziedzinie finansów publicznych, gdyby nie dostrzeżono w OFE źródła brakujących pieniędzy – pies z kulawą nogą nie kwestionowałby wysokości kosztów związanych z zarządzaniem OFE, nikt nie próbowałby nic zmieniać, ponieważ o emerytów – jako grupę społeczną i jej dobrostan – nikt się nigdy nie troszczył, nie troszczy i troszczyć nie będzie, póki w Polsce nie zmieni się mentalność zarówno obywateli, jak i kolejnych władz.

Dlatego teraz bój idzie o wysokość składki odprowadzanej do OFE, czyli o pieniądze, do których Państwo przestaje mieć dostęp z chwilą, gdy trafią na rachunki w OFE.

Jedni żyją w nieświadomości tego, co dzieje się z ich składkami na ubezpieczenia społeczne i tylko wypatrują dnia przejścia na emeryturę, żeby nie musieć pracować. Jednak inni, bardziej świadomi, dostrzegli, że II filar jest dla nich szansą – mimo że odprowadzana składka jest śmiesznie niska – ponieważ są to prawdziwe pieniądze, realnie inwestowane.

Odejście w ostatnich kilku latach od bezwzględnej dyscypliny w realizowaniu założeń reformy emerytalnej z 1998 r. i zmiany demograficzne zapowiadają nieuniknione kurczenie się świadczeń wypłacanych z FUS (I filar). Chyba, że przesunięty zostanie wiek uprawniający do ubiegania się o emeryturę i podniesiona składka emerytalna.

Przesunięcie granicy wieku jest niepopularne (żeby nie powiedzieć „niepolityczne”).

Podnosząc podatki pośrednie (VAT) nie można było wołać jeszcze o wyższą składkę emerytalną (I filar). Zręcznym zabiegiem jest więc uszczknięcie składki do OFE. Kto nie kiep, dobrze wie, że będzie to niestety ruch nieodwracalny, ale za to skuteczny tylko doraźnie, na chwilę.

Mimo przygotowywanych nerwowo zmian, które nie będą niestety zmianami systemowymi, pieniędzy nie przybędzie, a suma wpłacanych przez pracowników składek pozostanie niewystarczająca na zaspokojenie rosnących bieżących potrzeb: coraz więcej emerytów, wydłużenie średniego trwania życia, wzrost - wraz z wiekiem - kosztów utrzymania.

Niestety wciąż brak zrozumienia dla faktu, że poprzez odliczanie od podstawy opodatkowania kwot przeznaczanych na wszelkie formy tzw. III filara emerytalnego (PPE, polisy inwestycyjne, IKE z prawdziwego zdarzenia, itp.) nastąpiłoby włączenie zainteresowanych w proces budowania swojego dobrobytu na jesień życia, co wpłynęłoby na zmianę mentalności społeczeństwa (tak jest w Niemczech ).

Taka forma partycypacji Państwa w tworzenie przez pracujących ich prywatnego funduszu emerytalnego, ograniczająca się do rezygnacji z części wpływów do fiskusa, skutkowałaby przeniesieniem na samych obywateli dużej części odpowiedzialności za poziom ich dochodów na emeryturze, i tym samym odciążeniem budżetu (mimo mniejszych wpływów podatkowych). Efekt nie byłby natychmiastowy, ale społecznie i ekonomicznie trwały.

Jak dotąd nikt nie pokusił się jeszcze w Polsce o kompleksowe przewartościowanie ekonomicznej i społecznej roli osób w wieku postprodukcyjnym. Emeryci są wyłącznie obciążeniem: niedożywionymi i niedoleczonymi pensjonariuszami Państwa. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby stali się konsumentami, płatnikami podatku od wartości dodanej.

W przeciwnym razie wzrost środków na świadczenia będzie nadal mógł być realizowany i osiągany wyłącznie poprzez podnoszenie składek lub obniżanie stopy zastąpienia (procentowa relacja całkowitej (z obu filarów) emerytury netto do ostatniej płacy netto).

Sposób prosty lecz skuteczny tylko doraźnie, natomiast utrwalający i pogłębiający bierność, niezadowolenie i postawę roszczeniową społeczeństwa. Ta metoda gwarantuje niestety, że emeryci będą coraz bardziej stawali się grupą społecznie wykluczoną.

III filar stanowi podstawę dochodów na emeryturze.

Ten, kto z oszczędzania na starość nie uczyni sobie przymusu, narazi się na wielce niemiłe skutki niejednej jeszcze reformy emerytalnej, a ściślej rzecz ujmując, na kolejne ograniczenie wysokości świadczeń. Jeżeli chcesz mieć za co przeżyć jako emeryt, bez luksusów i egzotycznych wojaży, po prostu jako tako, nie zwlekaj i zacznij oszczędzać od zaraz.

Nie ważne, ile masz dziś lat i jak odległa wydaje Ci się starość.

Uwierz mi, ona nadejdzie, a wraz z nią trudności finansowe.

Dziś czujesz się dobrze, masz pracę, może nawet jesteś w miarę dobrze sytuowany i skutecznie zarządzasz swoimi finansami. Nie gromadzisz jednak środków jednoznacznie i specjalnie przeznaczonych na Twój własny „fundusz emerytalny”. Środków, których nie wolno Ci wykorzystać na żaden inny cel. To błąd.

Pomnażasz swój majątek, ale nie zauważysz nawet, jak przyjdzie dzień, kiedy z wielu różnych przyczyn zacznie Ci to sprawiać trudność, zaczniesz popełniać w tym zakresie błędy, twój majątek zacznie się kurczyć.

Historia zna przypadki bogaczy, którzy stali się nędzarzami, ponieważ zabrakło im przezorności i zapobiegliwości.

Są państwa bardzo bogate, których obywatele są znacznie zamożniejsi od nas, Polaków. Nie ma tam żadnej ostentacji, cnotą jest skromność, niezależnie od statusu społecznego. Wydatki rzadko wykraczają poza rozsądną potrzebę. Wszyscy bowiem wiedzą, że dziś bogactwo jest, a jutro może go nie być.

III filar jest dobrowolny (tak zapisano w ustawie z 1998 r.), ponieważ nie ma przepisów przymuszających nas do oszczędzania.

Jest jednak obligatoryjny dla każdego, kto chce godnie przeżyć jesień życia.

Maciej Lichoński

Źródło: www.agent-aviva.warszawa.pl
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.