Jak wynika z raportu On Board PR Ecco Network wśród osób, które lokują środki z myślą o emeryturze, najczęściej wybieranym produktem są rachunki oszczędnościowe, bądź rozliczeniowo-oszczędnościowe (ROR) – korzysta z nich 7% społeczeństwa.
Innym sposobem na odkładanie pieniędzy na emeryturę, z którego korzystają Polacy są lokaty bankowe oraz indywidualne konta emerytalne (po 5%). 4% respondentów dodatkowe środki na emeryturę inwestuje w fundusze inwestycyjne.
– Oszczędzanie na własną rękę być może wynika z braku wiedzy na temat bezpośrednich korzyści z oszczędzania za pomocą IKE – mówi Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ. – Warto podkreślić, że
IKE to bardzo różnorodna koncepcja – od bezpiecznych instrumentów, jakie oferują banki w formie lokat, poprzez różnego rodzaju produkty inwestycyjne oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne, aż po inwestycje w indywidualnie wybrane akcje, czyli IKE w formie rachunku maklerskiego, dające możliwość bezpośredniego działania na giełdzie. Problemem jest to, że bardzo mało osób wie, że dzięki różnorodności form IKE, każdy może znaleźć najlepszą dla siebie formułę – dodaje.
Motywację do oszczędzania dodatkowych funduszy na emeryturę wskazywaną przez respondentów stanowi chęć
posiadania wyższego standardu życia niż ten, na który można sobie pozwolić otrzymując środki jedynie z ZUS czy OFE. Taką odpowiedź wskazało 38% respondentów.
Co czwarty Polak oszczędza dodatkowe fundusze na emeryturę, ponieważ chce dysponować dodatkowymi środkami na wypadek nieprzewidzianych wypadków losowych.