Konto zakłada ZUS po zgłoszeniu przez pracodawcę obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne – mówiąc prościej – w chwili,
gdy pracodawca podpisze z Tobą umowę o pracę, otrzymasz swoje konto w ZUS. Konto oznaczone jest numerem ewidencyjnym.
Kogo dotyczy sprawa kapitału początkowego?
Kapitał początkowy to kwota, zapisana na indywidualnym koncie emerytalnym każdej osoby, urodzonej po 31 grudnia 1948 roku, która wpłacała składki w starym systemie ubezpieczeniowym. Chodzi tu o to, by – mówiąc potocznie – nie przepadły składki, wpłacane w poprzednich latach.
Dlatego właśnie ZUS policzył dla każdego z nas, ile wyniosłaby miesięczna emerytura, gdybyśmy nabyli prawa emerytalne 1 stycznia 1999 roku, oczywiście na podstawie wpłacanych przed reformą składek. Kapitał początkowy powiększa stan naszego konta emerytalnego, ma więc wpływ na wysokość przyszłego świadczenia.
UWAGA! Kwestia kapitału początkowego dotyczy tylko i wyłącznie osób, które rozpoczęły pracę przed reformą systemu emerytalnego, czyli przed 1 stycznia 1999 roku.
Na obliczenie kapitału początkowego dla każdego z kont ZUS miał czas do końca 2003 roku. Jednak to, czy ZUS obliczył komuś jego kapitał w lutym, czy w listopadzie 2003 nie ma większego znaczenia. Gdyż
pieniądze na kontach zostały zapisane z datą wsteczną, taka samą dla wszystkich, czyli z dniem 1 stycznia 1999 roku.
Przyszłość ZUS – u
W ostatnich dniach w prasie po raz kolejny pojawiły się informacje o słabej kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. O tym, że z ZUS-em jest źle wiadomo nie od dzisiaj, tylko jak do tej pory mało kto w to chciał uwierzyć.
Co spowodowało, że owa instytucja ma problemy? Jaka będzie sytuacja przyszłych polskich emerytów? O tym w następnym artykule.
Alicja Szakiel