Zgodnie z nowymi przepisami rozwiązanie stosunku pracy powinno nastąpić
na wniosek nauczyciela, jednak nie jest to konieczne przed końcem 2008. Zapis ten usunięto, dzięki czemu nauczyciel może sobie spokojnie dalej pracować, nie tracąc przywileju.
Jednakże wniosek nie powinien zostać
zgłoszony później, niż przed ukończeniem 60. roku życia przez kobietę i 65. roku życia przez mężczyznę, ponieważ wówczas emerytura będzie obliczona na dotychczasowych tzw. „starych zasadach”.
Oznacza to, że konieczne będzie ustalenie wysokości emerytury obliczonej w części według dotychczasowych zasad i w części obliczonej według nowych zasad, o ile osoby te nie przystąpiły do OFE - albo ustalenia wysokości emerytury według nowych zasad.
W razie niektórych okoliczności
nie ma przymusu zrezygnowania z pracy na własne życzenie, nawet mimo ukończenia określonego wieku. Ma to miejsce w następujących sytuacjach:
-
całkowita likwidacja szkoły,
-
częściowa likwidacja szkoły lub zmiana organizacyjna, powodująca zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiana planu nauczania, uniemożliwiająca dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć,
-
upływ sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym.
Wcześniejsza emerytura dzięki Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych
Zgodnie z ustawą emerytalną
nauczyciel urodzony przed dniem 1 stycznia 1949 r. może przejść na emeryturę, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
-
osiągnął wiek wynoszący dla kobiet 55 lat i dla mężczyzn 60 lat,
-
ma okres składkowy i nieskładkowy stażu pracy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnym charakterze wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.