A więc nie wystarczy zatrudnić pracowników, aby być uznanym za pracodawcę. Wymagane jest dodatkowo, aby zatrudnienie to miało związek z prowadzoną działalnością.
Przepisy ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych stosuje się także do pracodawcy będącego osobą fizyczną lub jednostką organizacyjną, jeżeli odrębne przepisy nie wyłączają możliwości ogłoszenia jego upadłości i przewidują możliwość jego likwidacji.
Składki na Fundusz
Wysokość składki na dany rok ustalana jest w ustawie budżetowej. Jednak ich poboru dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) co miesiąc, razem ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Następnie kwoty pobrane tytułem składek przekazuje Funduszowi w terminie do 15. dnia następnego miesiąca.
Składki naliczane są nie tylko od przychodów pracowników, ale także od przychodów osób, które pracują na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Naturalnie praca ta powinna być świadczona na rzecz pracodawcy.
Uwaga! W przeciwieństwie do składek na Fundusz Pracy, w przypadku FGŚP nie ma znaczenia wysokość osiąganych dochodów (składki na FP są naliczane tylko, jeśli przychód pracownika jest wyższy od minimalnego wynagrodzenia).
Całość składek pokrywa pracodawca. Stopę procentową składki określa ustawa budżetowa.
Uwaga! Do czasu, aż nie zostanie ustalona nowa wysokość składki, należy ją naliczać według stopy z roku poprzedniego. Następnie po ustaleniu nowej stawki, powinno się skorygować wpłaty dokonane od początku roku kalendarzowego.