Jak powinien liczyæ siê do emerytury okres 9-ciu m-cy kiedy przebywa³em na L4 z powodu wypadku w pracy (pracowa³em w kopalni, pod ziemi±, w warunkach szkodliwych, wypadek mia³ miejsce pod ziemi±). A tak¿e czy i kiedy mogê wyst±piæ do ZUS z wnioskiem o wcze¶niejsz± emeryturê?
Okres dziewiêciu miesiêcy ubezpieczonego bêd±cego na zwolnieniu lekarskim wlicza siê jako okres sk³adkowy i zalicza do sta¿u pracy.
Do okresów pracy górniczej zalicza siê tak¿e okresy niezdolno¶ci do pracy z tytu³u wypadku przy pracy albo z tytu³u choroby zawodowej, za które wyp³acone zosta³o wynagrodzenie lub zasi³ek chorobowy albo ¶wiadczenie rehabilitacyjne.
Do ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury górniczej mo¿na wyst±piæ bez wzglêdu na wiek i zajmowane stanowisko, je¿eli górnik swoj± pracê górnicz± wykonywa³ pod ziemi± stale i w pe³nym wymiarze czasu pracy przez okres wynosz±cy, co najmniej 25 lat.
Okresy niezdolno¶ci do pracy spowodowane wypadkiem przy pracy lub chorob± zawodow± zalicza siê do sta¿u emerytalnego, je¿eli za ten okres zosta³y wyp³acone ¶wiadczenia z ubezpieczenia spo³ecznego.
Okres ten nie mo¿e byæ d³u¿szy ni¿ 542 dni, pod warunkiem, ¿e stosunek pracy nie zosta³ rozwi±zany po up³ywie 272 dni na podstawie art. 53 Kodeksu pracy.
Wymienienie przez przepis wynagrodzenia chorobowego wskazuje, ¿e okres ten uwzglêdnia siê tak¿e wtedy, gdy górnik zosta³ pozbawiony ¶wiadczeñ wypadkowych na podstawie art. 21 ustawy wypadkowej.
Górnicza emerytura
przys³uguje pracownikowi, który spe³nia ³±cznie nastêpuj±ce warunki:
-
ukoñczy³ 55 lat ¿ycia;
-
ma okres pracy górniczej wynosz±cy ³±cznie z okresami pracy równorzêdnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mê¿czyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej;
-
nie przyst±pili do otwartego funduszu emerytalnego albo z³o¿yli wniosek o przekazanie ¶rodków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za po¶rednictwem Zak³adu, na dochody bud¿etu pañstwa.