Emerytura kapitałowa występuje w dwóch postaciach, tj. okresowej emerytury kapitałowej, którą będzie można pobierać od 60. do 65. roku życia, i dożywotniej emerytury kapitałowej wypłacanej po osiągnięciu 65 lat. Pierwsza przysługiwać więc będzie tylko kobietom.
Koncepcja emerytury okresowej ma uzasadnienie w niższym wieku emerytalnym kobiet.
Niższy o pięć lat wiek emerytalny kobiet niewątpliwie zaniżałby kwotę dożywotniej emerytury, gdyby ją ustalić przy uwzględnieniu „n” dla wieku 60 lat. Z tego względu dla kobiet przechodzących na emeryturę przed osiągnięciem wieku 65 lat będzie się ustalać tzw. okresową emeryturę kapitałową na nieco innych zasadach niż dożywotnią emeryturę kapitałową.
Koncepcja dwóch rodzajów emerytur kapitałowych została uwarunkowana także względami ekonomicznymi. Należy bowiem zauważyć, że w latach 2009-2013 na emeryturę na podstawie art. 21 u.e.r. będą przechodziły tylko kobiety, a populacja kobiet urodzonych w latach 1949-1953, które nabędą prawo do emerytury kapitałowej w latach 2009-2013, została pomniejszona o osoby, które do 2008 r. nabyły prawo do wcześniejszej emerytury albo do emerytury w niższym wieku emerytalnym, oraz o te osoby, które nie przystąpiły do II filaru.
Zatem z uwagi na fakt, że do 2030 r. liczba osób przechodzących na te emerytury kapitałowe nie będzie duża, utworzenie podmiotów, które wypłacałyby dożywotnie emerytury dla kobiet już od 2009 r. byłoby zbyt kosztowne.
W tej sytuacji nie utworzono od 2009 r. odrębnych podmiotów, które miałyby wypłacać emerytury kapitałowe, i będzie to robił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawa prawna:
Ustawa o emeryturach kapitałowych ( Dz. U z 2008 Nr 228 poz. 1507 ze zm.).
Przemysław Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com