Emerytura kapita³owa wystêpuje w dwóch postaciach, tj. okresowej emerytury kapita³owej, któr± bêdzie mo¿na pobieraæ od 60. do 65. roku ¿ycia, i do¿ywotniej emerytury kapita³owej wyp³acanej po osi±gniêciu 65 lat. Pierwsza przys³ugiwaæ wiêc bêdzie tylko kobietom.
Koncepcja emerytury okresowej ma uzasadnienie w ni¿szym wieku emerytalnym kobiet.
Ni¿szy o piêæ lat wiek emerytalny kobiet niew±tpliwie zani¿a³by kwotê do¿ywotniej emerytury, gdyby j± ustaliæ przy uwzglêdnieniu „n” dla wieku 60 lat. Z tego wzglêdu dla kobiet przechodz±cych na emeryturê przed osi±gniêciem wieku 65 lat bêdzie siê ustalaæ tzw. okresow± emeryturê kapita³ow± na nieco innych zasadach ni¿ do¿ywotni± emeryturê kapita³ow±.
Koncepcja dwóch rodzajów emerytur kapita³owych zosta³a uwarunkowana tak¿e wzglêdami ekonomicznymi. Nale¿y bowiem zauwa¿yæ, ¿e w latach 2009-2013 na emeryturê na podstawie art. 21 u.e.r. bêd± przechodzi³y tylko kobiety, a populacja kobiet urodzonych w latach 1949-1953, które nabêd± prawo do emerytury kapita³owej w latach 2009-2013, zosta³a pomniejszona o osoby, które do 2008 r. naby³y prawo do wcze¶niejszej emerytury albo do emerytury w ni¿szym wieku emerytalnym, oraz o te osoby, które nie przyst±pi³y do II filaru.
Zatem z uwagi na fakt, ¿e do 2030 r. liczba osób przechodz±cych na te emerytury kapita³owe nie bêdzie du¿a, utworzenie podmiotów, które wyp³aca³yby do¿ywotnie emerytury dla kobiet ju¿ od 2009 r. by³oby zbyt kosztowne.
W tej sytuacji nie utworzono od 2009 r. odrêbnych podmiotów, które mia³yby wyp³acaæ emerytury kapita³owe, i bêdzie to robi³ Zak³ad Ubezpieczeñ Spo³ecznych.
Podstawa prawna:
Ustawa o emeryturach kapita³owych ( Dz. U z 2008 Nr 228 poz. 1507 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com