Jestem nauczycielem. W latach 1982-1984 odbyłem służbę wojskową (1 rok i 9 miesięcy). Od 1.09.1984 do dnia dzisiejszego pracuję w szkole specjalnej. Na koniec 2008 roku mam udokumentowane 24 lata i 4 miesiące pracy w szkole specjalnej i służbę wojskową, co daje łącznie 26 lat i 1 miesiąc stażu. Chciałbym się dowiedzieć, czy wojsko zaliczone zostanie mi do stażu emerytalnego? I czy nabyłem uprawnienia do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek?
Odpowiedzi udziela
Przemysław Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego:
TAK. Z powyższych okoliczności wynika bezsprzecznie, iż może Pan starać się o emeryturę nauczycielską. Okres czynnej służby wojskowej (zasadniczej) należy traktować jako okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu (emerytalnemu) z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Wynika to wprost z wyroku Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 22 października 2009 r. I UK 126/2009. Zatem nauczycielowi starającemu się o świadczenie emerytalne należy zaliczyć dwa lata służby wojskowej.
Natomiast zgodnie z przepisami art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela wynika, że:
-
nauczyciele w rozumieniu art. 3 pkt 1 Karty Nauczyciela, mający 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
-
nauczyciele klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych mający 25-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym,
mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.
Emerytura nauczycielska jest świadczeniem nabywanym przez nauczyciela bez względu na wiek po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego i rozwiązaniu stosunku pracy.
Warunki nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej sprowadzają się do wymogu:
-
osiągnięcia określonego stażu ubezpieczeniowego,
-
rozwiązania stosunku pracy.
Staż ubezpieczeniowy niezbędny do nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej składa się z okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze (nauczycielskiej) ustalonego na 20 lat i z okresu zatrudnienia „ogólnego” pozwalającego osiągnąć 30-letni staż ubezpieczeniowy. Jeżeli praca nauczycielska wykonywana była przez 20 lat w szkolnictwie specjalnym, uzupełnienie stażem ogólnym ma nastąpić do 25 lat zatrudnienia.