Wbrew pozorom, tak prozaiczna kwestia, jak nieaktualne dane osobowe, może mieć spore konsekwencje przy zmianie funduszu emerytalnego.
Umowa o członkostwo i zawiadomienie
Oczywiste jest, że aby doszło do zmiany funduszu emerytalnego, musimy zawrzeć umowę o członkostwo z nowym, wybranym funduszem. Na umowie niestety nie kończą się formalności.
Twój dotychczasowy fundusz musi zostać powiadomiony o zawarciu umowy z nowym OFE. Ten obowiązek spoczywa na Tobie.
Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Aby powiadomienie było skuteczne, zgodnie z obowiązującym prawem, musi mieć odpowiednią formę. Nie wystarczy zadzwonić, czy też ustnie powiadomić agenta albo pracownika funduszu o swojej woli. Konieczne jest dostarczenie do siedziby Twojego dotychczasowego OFE poprawnie wypełnionego druku „Zawiadomienia o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem emerytalnym”.
Warto nadmienić, że wzór zawiadomienia jest ściśle regulowany przez przepisy.
Dokumenty niezgodne z tym wzorem nie są brane pod uwagę.
Terminy
Umowa o członkostwo i zawiadomienie to jeszcze nie wszystko, co jest ważne w procesie zmiany OFE. Musisz jeszcze pamiętać o terminach, ściśle związanych z sesjami transferowymi.
Aby mogło dojść do faktycznej zmiany funduszu emerytalnego w danej sesji transferowej, umowa z nowym funduszem musi zostać zawarta najpóźniej do 25. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc transferowy, a zawiadomienie musi zostać dostarczone do siedziby dotychczasowego funduszu najpóźniej do 10. dnia miesiąca transferowego.