Kolejne losowanie OFE jest już za nami. Część wylosowanych na pewno nie jest zadowolona z funduszu, do którego została przydzielona. Być może jesteś wśród nich i zastanawiasz się nad zmianą OFE. Zobacz kiedy warto się na to zdecydować i w jaki sposób to zrobić.
Po co zmieniać OFE?
Być może boisz się, że Twój fundusz upadnie. Pamiętaj jednak, że upadek OFE jest praktycznie niemożliwy. Twoje pieniądze odłożone na emeryturę nie przepadną. Wypłacalność Otwartych Funduszy Emerytalnych gwarantuje Skarb Państwa. Decydując się na zmianę OFE powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- osiągnięte przez Twój fundusz wyniki inwestycyjne na tle pozostałych OFE - porównaj z konkurencją cenę jednostki albo stopę zwrotu OFE, do którego należysz, zwróć uwagę na wyniki osiągane w czasie hossy i w czasie bessy
- wysokość prowizji od składki - porównaj z konkurencją
- wysokość opłaty za zarządzanie - porównaj z konkurencją
Zwróć uwagę na wymienione wyżej czynniki. Nie warto zmieniać OFE na gorszy.
Kiedy można zmienić OFE?
Jeżeli chcesz dokonać zmiany OFE bezpłatnie, możesz to zrobić tylko po upłynięciu 2 lat od momentu przystąpienia do danego funduszu. Decydując się na taki krok wcześniej, będziesz musiał ponieść koszty (160 zł w pierwszym roku albo 80 zł w drugim roku). Pamiętaj także, że zmiana nie odbywa się natychmiast. Faktycznie następuję w najblizszej sesji po dopełnieniu przez Ciebie wszystkich formalności. Sesje zmian funduszy odbywają się co kwartał, pod koniec lutego, maja, sierpnia i listopada.
Co należy zrobić, żeby zmienić OFE?
- musisz podpisać umowę z OFE, do którego chcesz przejść
- dostarczyć osobiście albo wysłać pocztą do dotychczasowego funduszu pisemne zawiadomienie o rozwiązaniu umowy
- jeżeli nie upłynęły jeszcze 2 lata od momentu przystąpienia do dotychczasowego OFE dokonaj opłaty za zmianę funduszu
Piotr Szostakiewicz