Należy jednak mieć na uwadze, że do każdego funduszu zostanie przydzielona taka sama liczba osób. Osoby, które nie wybiorą samodzielnie OFE, mogą więc w wyniku losowania trafić bardzo dobrze albo bardzo źle. Powyższe dane pokazują, że fundusze biorące udział w losowaniu znacznie się od siebie różnią.
Niewątpliwie liderami w tej grupie są Generali oraz Allianz, najgorzej wypada Pocztylion.
W styczniu tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał przypomnienia o obowiązku zapisania się do funduszu emerytalnego do 197 930 osób, a ostatecznie rozlosował do OFE ponad 73 tysiące osób.
Nie należy pozostawić decyzji dotyczącej swojej emerytury ślepemu losowi. Lepiej zawczasu pomyśleć o przyszłości i samemu dokonać wyboru funduszu.
Warto również pamiętać, że jeśli nie będziemy zadowoleni z wyników danego funduszu i zdecydujemy się na jego zmianę, może to wiązać się z kosztami. W ciągu pierwszych dwóch lat członkostwa transfer między OFE jest płatny – można wówczas stracić nawet kilkaset złotych.
Dlatego wybór funduszu powinien być przemyślany.
Zamiast ulegać namowom akwizytorów czy znajomych, warto samemu przeanalizować osiągnięcia różnych OFE, sprawdzić, które mają dobre wyniki rynkowe. Można również posiłkować się opublikowanymi rankingami OFE czy opiniami ekspertów.
Źródło: KNF, ZUS
OZ, OŻ