W rankingu ocenianych było sześć elementów:
-
wyniki inwestycyjne od 1999 r. - dla każdego członka OFE najważniejsze są wyniki inwestycyjne, jakie osiąga jego fundusz. Ten najważniejszy czynnik świadczy o jakości zarządzania składkami powierzonymi funduszowi. Z tego powodu jako główne kryterium oceny OFE w rankingu uwzględniono wyniki inwestycyjne od 1999 roku do kwietnia 2009 roku.
-
ryzyko inwestycyjne od 1999 r. - równie ważnym czynnikiem jest ryzyko, jakie towarzyszy inwestycjom OFE
-
wyniki inwestycyjne w czasie bessy - w tym miejscu uwzględnione są wyniki inwestycyjne od listopada 2007 roku do dnia dzisiejszego, czyli do kwietnia 2009 roku. Postanowiliśmy wyodrębnić i dodatkowo ująć wyniki z tego okresu, aby ocenić w jaki sposób zarządzający funduszami potrafią sobie poradzić ze spadkami na giełdzie
-
ryzyko inwestycyjne w czasie bessy - szczególnie w czasie spadków bardzo ważne jest ograniczanie ryzyka inwestycyjnego. Ten element dopełnia ocenę zarządzania OFE w czasie spadków.
-
opłata od składki - dla członków funduszu bardzo istotna jest wysokość opłat od wpłacanych składek
-
liczba członków funduszu – brana jest również pod uwagę dotychczasowa popularność poszczególnych OFE. Dane dotyczące liczby członków funduszu pochodzą z 28.03.2009 roku
W każdym z nich można było zdobyć od 0 do 10 punktów. Fundusz, który osiągnął najlepszy wynik w danej kategorii otrzymywał 10 punktów, wynik najgorszy - oznaczał 0 punktów. Za wyniki pomiędzy najlepszym, a najgorszym punkty były przyznawane według zasad proporcji.
Ranking z rozpisanymi dokładnie ocenianymi kategoriami jest dostępny pod adresem:
http://www.ofe.ubezpieczenie.com.pl/ranking_ofe/0,0.html
Jakub Tabisz