Na czwartkowym posiedzeniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o OFE bez poprawek. Nie zostały uwzględnione żadne z zastrzeżeń zgłaszanych przez PTE. Za tydzień projekt trafi do rządu.
Nowelizacja zakłada obniżenie prowizji pobieranej przez OFE od każdej składki do maksymalnego poziomu 3,5 procent oraz wprowadza górny limit opłaty za zarządzanie w wysokości 8,4 mln. zł. Celem jest uwolnienie większej ilości gromadzonych przez PTE środków na rynek, zwiększenie konkurencyjności oraz zapewnienie przyszłym emerytom wyższych świadczeń.
Obecnie większość PTE pobiera 7 procent prowizji od każdej składki, nie ma tez żadnych limitów opłat za zarządzanie, co powoduje spore różnice w wysokości tych opłat pomiędzy różnymi PTE. Twórcom nowelizacji bardzo zależy na czasie, żeby klienci OFE mogli jak najszybciej odczuć działanie korzystnych dla siebie zapisów. Ustawa o OFE obowiązuje od 10 lat i na razie trudno powiedzieć, czy przynosi efekty. W tym roku zostały wypłacone pierwsze emerytury w których część pieniędzy pochodziła z OFE.
W ramach reformy działania systemu emerytalnego mają także w przyszłości wprowadzone tak zwane subfundusze – jeden bezpieczny dla osób starszych i drugi bardziej ryzykowny dla osób młodszych. Na razie jednak najważniejsze dal twórców nowelizacji jest obniżenie kosztów obsługi gromadzonych pieniędzy. PTE zgodnie twierdzą, że zmiany są wprowadzane zbyt szybko i nieprzemyślanie.
Jakub Tabisz