Zbliża się kolejne losowanie OFE. Ślepy los zadecyduje o funduszu dla wszystkich spóźnialskich i niezdecydowanych. Czy warto pozostawić decyzję o jakości przyszłej emerytury fortunie? Na pewno nie. Tym bardziej, że przystąpienie do wybranego OFE trwa tylko chwilę.
Jak wybrać?
Wybór OFE może stanowić pewien problem. Decyzja o przystąpieniu do danego funduszu powinna wynikać z mniejszej lub większej analizy kondycji OFE. W przeciwnym wypadku samodzielny wybór OFE niewiele się różni od losowania. W dokonaniu wspomnianej analizy warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- wyniki inwestycyjne funduszy w długim okresie - porównaj długoterminową stopę zwrotu
- wyniki osiągnięte w ciągu ostatnich dwóch lat - zobacz, który fundusz najlepiej sobie poradził w czasie zawirowań
- obsługę klienta – dostęp do serwisów i swojego konta - sprawdź, czy możesz online śledzić swoje konto
- dostępność pełnomocników funduszu - zobacz w jaki sposób będziesz mógł przystąpić do OFE
- opłaty związane z uczestnictwem w funduszu - sprawdź, o ile zostaną uszczuplone Twoje składki
- ocena Funduszu przez niezależnych ekspertów i instytucje - śledź podsumowania i cykliczne rankingi OFE
Biorąc pod uwagę powyższe kryteria można dokonać świadomego, rzetelnego wyboru jakości przyszłej emerytury.
Lepiej samodzielnie
Konsekwencje wylosowania mogą być kosztowne. Mówimy tutaj o emeryturze i nie warto dopuścić ślepego losu do decydowania o jej wysokości. Skutki mogą kosztować obniżeniem standardu jesieni życia. Ale warto także wspomnieć o mniej odległych kosztach. OFE można zawsze zmienić i losowanie nie przekreśla możliwości wyboru funduszu w późniejszym czasie. Tyle, że nie zawsze można dokonać takiej zmiany za darmo. Jeżeli chcesz dokonać zmiany OFE bezpłatnie, możesz to zrobić tylko po upłynięciu 2 lat od momentu przystąpienia do danego funduszu. Decydując się na taki krok wcześniej, będziesz musiał ponieść koszty (160 zł w pierwszym roku albo 80 zł w drugim roku). Pamiętaj także, że zmiana nie odbywa się natychmiast. Faktycznie następuję w najbliższej sesji po dopełnieniu przez Ciebie wszystkich formalności. Sesje zmian funduszy odbywają się co kwartał, pod koniec lutego, maja, sierpnia i listopada.
W jaki sposób można przystąpić do OFE
Samodzielny wybór OFE też kosztuje, ale tylko niewielką ilość czasu. Do OFE można przystąpić drogą tradycyjną lub przez Internet. Większość funduszy emerytalnych na swoich stronach Internetowych zamieściło krótkie formularze, dzięki którym przystąpienie do OFE trwa tylko około 10 minut. Zapisanie się do funduszu drogą tradycyjną też nie jest długotrwałe. Wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę i z pomocą specjalisty wypełnić papierowy wniosek. Nie powinno to zająć więcej niż pół godziny. Można także skorzystać z nowej formy przystąpienia do OFE, łączącej korzyści drogi online i tradycyjnej. Szczegóły można poznać klikając
Zamów OFE. Czy nie warto poświęcić tak niewiele czasu i wziąć sprawę własnej emerytury w swoje ręce?
Magdalena Vogt-Komorowska