Pewnie większość osób będących członkami funduszu emerytalnego prędzej czy później zadała sobie właśnie to pytanie. Czy w ogóle jest to możliwe? W jakich sytuacjach ludzie zaczynają rozsiewać tego typu plotki?
Panika związana z tym, że fundusz emerytalny „na pewno splajtuje” rozpoczyna się zwykle w sytuacji, gdy Otwarty Fundusz Emerytalny bądź PTE (Powszechne Towarzystwo Emerytalne) zmienia nazwę. Oznacza to tylko i wyłącznie zmianę podmiotu posiadającego większość akcji w PTE lub zmianę zarządzającego.
Także, jeśli fundusz emerytalny, do którego należysz zmieni nazwę, nie musisz w pośpiechu wypisywać się z niego, ponieważ pod względem finansowym nie dzieje się w funduszu nic złego.
PTE jest odrębną od Funduszu firmą zatrudniającą doradców inwestycyjnych i innych specjalistów finansowych. To oni po dokonanej analizie decydują, jak będą inwestowane pieniądze OFE.
Istnieje kilka stopni i systemów zabezpieczeń inwestowanych pieniędzy. Jednym z nich jest oddzielenie firmy zarządzającej pieniędzmi od tej, w której są one gromadzone. Towarzystwo może upaść, Fundusz Emerytalny nie.
Przykład
W lutym 2007 roku nastąpiła zmiana nazwy Winterthur na AXA. AXA przejęła od Credit Suisse całą grupę Winterthur na świecie. Jest to doskonały przykład na to, że nie oznacza to "plajty" OFE, tylko zmianę podmiotu posiadającego większość akcji w PTE. |
Proszę pamiętać, że w tematyce funduszy emerytalnych nie ma pojęcia „bankructwo”. Jak już wspomniałam fundusz może zostać przejęty przez inny OFE lub udziały w zarządzaniu może przejąć inna firma.