Zazwyczaj rezygnujemy z dochodzenia naszych praw, nawet w sytuacji, kiedy zostały one ewidentnie naruszone, obawiając się czasochłonnych procedur i dodatkowych kosztów związanych z postępowaniem sądowym.
Tymczasem posiadając ubezpieczenie ochrony prawnej w takich sytuacjach możemy liczyć na profesjonalne doradztwo i ochronę adwokata, a naszym jedynym kosztem jest opłacona przy zawarciu umowy składka ubezpieczeniowa.
O czym pamiętać decydując się na wykupienie polisy
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia ochrony prawnej zwróćmy szczególną uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, do jakiej ograniczona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela – w przypadku szkody będzie ona stanowiła maksymalny koszt, który poniesie zakład ubezpieczeń.
Dodatkowo, jak w przypadku innych ubezpieczeń majątkowych, zapoznajmy się z katalogiem wyłączeń odpowiedzialności.
Zwyczajowo w sytuacji, kiedy nasze działanie było umyślne, bezprawne lub pod wpływem alkoholu nie będziemy mogli oczekiwać ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego ochrony naszych interesów prawnych.
Co istotne towarzystwo ubezpieczeniowe każdorazowo analizuje sytuację prawną w jakiej znalazł się ubezpieczony i w razie uznania braku szans na korzystne jej załatwienie, lub w sytuacji kiedy obrona interesów prawnych jest sprzeczna z dobrymi obyczajami, może odmówić spełnienia świadczenia.
Polisa chroni zatem interes prawny ubezpieczonego, ale pod warunkiem, że jest on uzasadniony. Biorąc jednak pod uwagę dość znaczne koszty związane z wniesieniem sprawy do sądu i samym postępowaniem sądowym – wynagrodzenie dla adwokata i biegłych, opłacenie składki ubezpieczeniowej nie jest dużym wydatkiem.
Ubezpieczenie ochrony prawnej na rynku ubezpieczeń majątkowych
W promocji dostępu do wymiaru sprawiedliwości w prostej i niedrogiej formie duży udział ma założone w 1969 roku międzynarodowe stowarzyszenie ubezpieczycieli ochrony prawnej (International Association of Legal Protection Insurers), zrzeszające ponad 60 firm z 16 państw Europy, a także z Kanady, RPA i Australii.
W dalszym ciągu jednak największą popularnością tego typu ubezpieczenia cieszą się na rynku niemieckim, austriackim i belgijskim.
Zgodnie ze statystykami KNF sprzedaż ubezpieczeń ochrony prawnej rośnie z roku na rok (ok. 44 tys. w 2006 roku do ponad 1 mln w 2010), jednak nie ma to odniesienia do faktycznego korzystania z ochrony ubezpieczeniowej (od 2008 roku liczba wypłat to około 3 500 tys. rocznie).
Przyczyna tkwi głównie w sprzedaży tego typu ubezpieczeń w formie pakietowej, wraz z innymi ubezpieczeniami, np. komunikacyjnymi, a co się z tym wiąże również często nieświadomości ubezpieczonych co do zakresu i w ogóle samego faktu wykupienia tego produktu.
Jeszcze większa jego promocja ze strony ubezpieczycieli i jednocześnie dokładne objaśnianie zakresu i sposobu działania może pomóc w zmniejszeniu tych dysproporcji oraz podnieść zainteresowanie tym produktem również na polskim rynku ubezpieczeniowym.
Sylwia Krukowska