Przypadek
Pan Jan chciał kupić nowe OC komunikacyjne. Gdy dobiegał końca termin ważności poprzedniej polisy OC, pan Jan znalazł ciekawą ofertę firmy X. Podpisał więc z firmą X umowę i opłacił składkę.
Niestety jakiś czas później poprzedni ubezpieczyciel, firma Y, nakazała zapłacić zaległą składkę za… przedłużoną polisę. Pan Jan nie rozumiał tych roszczeń – „Przecież nie podpisałem z nimi nowej umowy. Czemu każą mi płacić? Nie chcę się już u nich ubezpieczać”.
Ubezpieczenia obowiązkowe
Klienci często nie są świadomi różnicy pomiędzy ubezpieczeniem
dobrowolnym i
obowiązkowym. W przypadku ubezpieczenia dobrowolnego – umowa wygasa po ustaniu okresu, na jaki została zawarta. Jednakże ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe.
W praktyce oznacza to, że raz podpisana z jakimś towarzystwem ubezpieczeniowym
umowa zachowuje ważność tak długo, aż jej pisemnie nie rozwiążemy. Ubezpieczenie obowiązkowe OC nie wygasa po 12 miesiącach, lecz jest
automatycznie przedłużane na kolejny rok. Mówi o tym art. 28. ust 1.: „Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego (…) nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy”.
Tak stanowi ustawa – firmy ubezpieczeniowe działają więc w pełni zgodnie z prawem, gdy przedłużają polisę.
OC nie zostanie przedłużone z automatu tylko w dwóch sytuacjach.
-
Po pierwsze - jeśli nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy (np. została ona podzielona na dwie raty i klient nie uregulował tej drugiej płatności). W takiej sytuacji nie następuje automatyczne zawarcie umowy, ale towarzystwo nie ma obowiązku poinformować klienta o nieprzedłużeniu polisy. Uwaga: nieuregulowanie przez klienta zaległej składki po wygaśnięciu okresu ochrony może skutkować wszczęciem przez towarzystwo ubezpieczeniowe postępowania windykacyjnego. Jeśli zaś klient nie zawrze umowy z innym towarzystwem, nie będzie objęty obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, co także wiąże się z karami pieniężnymi.
-
Druga sytuacja, gdy nie dochodzi do automatycznego przedłużenia polisy, to ogłoszenie upadłości zakładu ubezpieczeń.
Jak wypowiedzieć OC
-
Przede wszystkim należy pamiętać, że zmiana ubezpieczyciela jest możliwa tylko w momencie wygaśnięcia starej polisy lub wówczas, gdy kupiliśmy używany samochód.
-
Aby zmienić ubezpieczyciela, należy złożyć pisemne wypowiedzenie umowy do towarzystwa, z którym chcemy zakończyć współpracę.
-
Pismo należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym osobiście za potwierdzeniem odbioru lub przesłać je listem poleconym (najlepiej także za potwierdzeniem odbioru) – tak nakazuje art. 18. ustawy o ubezpieczeniu OC.
-
Zapis dotyczący terminu złożenia wypowiedzenia jest szczególnie istotny w przypadku, gdy przesyłamy rezygnację pocztą. Wypowiedzenie zostanie przyjęte, jeśli list dotrze do ubezpieczyciela najpóźniej na dzień przed końcem polisy. Ważna jest więc data dostarczenia listu, a nie data na stemplu pocztowym.
-
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość przesłania rezygnacji faksem lub e-mailem, jednak potem należy i tak dostarczyć pisemne, osobiście podpisane wypowiedzenie.
-
Jeśli samochód ma dwóch właścicieli, na wypowiedzeniu powinny widnieć podpisy ich obu.
-
W przypadku przesłania informacji przez faks lub e-mail powinno się upewnić (np. telefonicznie), że wiadomość dotarła do towarzystwa ubezpieczeniowego i poprosić o pisemne (faksem, e-mailem) potwierdzenie jej odebrania.
-
Towarzystwo powinno otrzymać to powiadomienie co najmniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. W treści Ustawy widnieje zapis o konieczności pisemnego powiadomienia towarzystwa „nie później, niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta” (art. 28. ust 1.). Jeśli polisa została podpisana 21 kwietnia 2009 roku, wygaśnie ona 20 kwietnia 2010 roku – towarzystwo powinno więc dostać wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej najpóźniej 19 kwietnia.