Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego, usystematyzowanie praktyk ubezpieczycieli wobec roszczeń dotyczących zwrotu kosztu najmu pojazdu zastępczego, zgłaszanych z ubezpieczenia OC, jest konieczne. KNF opracował zatem zasady postępowania w takich przypadkach. Komisja ma nadzieję, że wytyczne zostaną przestrzegane przez ubezpieczycieli, co pozwoli na uniknięcie różnic w sposobie traktowania klientów przez towarzystwa.
Według Komisji Nadzoru Finansowego utrata możliwości korzystania z pojazdu mechanicznego jest uszczerbkiem majątkowym, za który ubezpieczony może oczekiwać rekompensaty. Poszkodowany ma również prawo żądać zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego za okres, w którym nie można było korzystać z uszkodzonego pojazdu. Czas ten jest uwarunkowany lojalnym zachowaniem się poszkodowanego wobec ubezpieczyciela.
Jeżeli pojazd poszkodowanego nie można naprawić, wówczas okres najmu liczony jest do momentu, w którym poszkodowany mógł nabyć pojazd zbliżony do poprzedniego, ale nie dłużej niż wypłata odszkodowania. Stawki najmu uznawane są według cennika zakładów znajdujących się w okolicy.
Według ostatniej zasady ubezpieczyciel nie odpowiada za koszty, dotyczące użytkowania pojazdu zastępczego, które poszkodowany poniósłby również wtedy, gdyby używał pojazdu uszkodzonego.
Wejście w życie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego ujednoliciło by zasady przyznawania roszczeń z tytułu zwrotu kosztów najmu pojazdu. Wówczas każdy ubezpieczony traktowany byłby według identycznych zasad.
Źródło: KNF, Gazeta Ubezpieczeniowa
OZ