Kiedy sprawca zdarzenia pozostaje nieznany, odszkodowanie za uszkodzone mienie przysługuje tylko wtedy, gdy któryś z poszkodowanych poniósł śmierć lub rozstrój zdrowia trwał dłużej niż 14 dni, np. pobyt w szpitalu dłuższy niż 2 tygodnie.
Bardzo ważne jest to, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wypłaci odszkodowania, jeżeli przysługuje wypłata świadczenia z innego, dobrowolnego ubezpieczenia, np. autocasco! W takim przypadku, Fundusz uzupełni różnicę pomiędzy wypłaconym odszkodowaniem a pełną wartością szkody.
Jak należy postępować, jeżeli zdarzy się wypadek a sprawca nie posiada ubezpieczenia OC?
Postępowanie jest takie samo jak przy „zwykłym” wypadku. Wystarczy spisać oświadczenie o przebiegu zdarzenia i oświadczenie o braku ważnej polisy OC, chociaż najbezpieczniej będzie wezwać Policję i uzyskać notatkę o zdarzeniu drogowym.
Oświadczenie sprawcy lub notatkę policyjną, wraz z pozostałymi dokumentami m.in. dowód rejestracyjny, polisę OC, oświadczenie o braku ubezpieczenia AC, dokumentację świadczącą o wysokości szkody: rachunki, faktury za holowanie itp.
można złożyć w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, który sprzedaje ubezpieczenia obowiązkowe.
Zgodnie z ustawą każdy z ubezpieczycieli ma obowiązek zgromadzić komplet dokumentów i przekazać je do UFG celem wypłacenia odszkodowania.
MM