Ubezpieczenie OC
Drugim zagadnieniem ubezpieczeniowym w opisywanym przypadku jest kwestia odpowiedzialności cywilnej za spowodowanie wypadku, w którym osoba trzecia poniosła szkody „na osobie” lub „na mieniu”. Do szkód „na osobie” zaliczamy wszelkiego rodzaju uszkodzenia ciała i uszczerbki na zdrowiu i życiu. Szkody „na mieniu” to straty o charakterze materialnym – uszkodzenia i zniszczenia przedmiotów, odzieży, pojazdów, itp.
PORÓWNAJ OFERTY NNW!
Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego jesteśmy zobowiązani do zadośćuczynienia za wszelkie szkody, których doznała osoba trzecia z naszej winy lub też z winy osób, za które ponosimy odpowiedzialność, czyli na przykład naszych niepełnoletnich dzieci. Roszczenia z OC, zwłaszcza za szkody osobowe, mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych i niekiedy ciągnąć się całe lata.
Aby nie płacić odszkodowania z własnej kieszeni powinniśmy wykupić tak zwane OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie można kupić jako osobną polisę, ale bardziej opłaca się ją kupić w pakiecie razem z ubezpieczeniem mieszkania lub domu. W tym przypadku również należy się upewnić, że ubezpieczyciel pokryje koszty związane z uprawianiem sportów motorowych, ponieważ zdarzają się wyłączenia.
Moc prawna oświadczenia
Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia mocy prawnej podpisywanego oświadczenia. Czy właściciel toru kartingowego ma prawo żądać od korzystających zrzeczenia się roszczeń odszkodowawczych związanych z wypadkiem podczas jazdy gokartem? Tu dobrze by było zasięgnąć opinii prawnika. Odpowiedzi jest pewnie kilka. Prawdopodobnie można by skarżyć właściciela o odszkodowanie, gdyby na przykład udowodniono mu jakiekolwiek niedopatrzenie związane z bezpieczeństwem na torze, czy sprawnością techniczną gokartów. Prawdopodobnie można by podać właściciela do sądu, ale zostawmy tę kwestię prawnikom.