Często zakłady ubezpieczeniowe poszerzają swoją ofertę usług assistance o:
-
zorganizowanie i pokrycie kosztów wcześniejszego powrotu do kraju,
-
lub zorganizowanie i pokrycie kosztów powrotu do kraju w innym terminie niż to początkowo było zorganizowane, jeśli powrót nie mógł nastąpić przy wykorzystaniu wcześniej zaplanowanego środka transportu,
-
pokrycie kosztów transportu do miejsca, od którego ubezpieczony może kontynuować podróż,
-
zorganizowanie i pokrycie kosztów przyjazdu oraz zakwaterowania osoby bliskiej poszkodowanego,
-
pokrycia kosztów pogrzebu na miejscu,
-
lub zorganizowanie transportu zwłok do miejsca pochówku,
-
jak również zorganizowania i pokrycia kosztów opieki nad nieletnimi dziećmi.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także swoim klientom pomoc prawną. Pamiętajmy, że
dostaniemy zwrot poniesionych kosztów jedynie w przypadku gdy przestrzegaliśmy zasad bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o sprzęt narciarski ochroną objęte jest jego zniszczenie, uszkodzenie lub utrata spowodowane wypadkiem w górach, działaniem sił przyrody czy też innych zdarzeń losowych. W standardowych warunkach ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona i na ogół nie uwzględnia ryzyka kradzieży, chociaż za odpowiednią składkę można ubezpieczyć się i od tego ryzyka.
Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze za zniszczony czy ukradziony sprzęt jedynie podczas wypadku na stoku, kradzieży z przechowalni czy pokoju hotelowego. Jeśli zniszczymy lub zgubimy sprzęt podczas jazdy po niedozwolonych trasach nie zobaczymy ani złotówki. Podczas określania sumy ubezpieczenia powinniśmy podać wartość sprzętu.
W ramach ubezpieczenia bagażu towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie za bagaż, jeśli został on utracony, zniszczony lub uszkodzony na skutek określonego zdarzenia losowego, kradzieży z włamaniem, rabunku, wypadku środka komunikacji, zaginięcia lub uszkodzenia przez zawodowego przewoźnika, zaginięcia na skutek nieszczęśliwego wypadku/nagłego zachorowania.
Danuta Dmochowska