By uniknąć problemów związanych z uciążliwą podróżą samochodem, można wybrać transport publiczny. Jednak na podróżujących pociągami, autobusami czy samolotami czeka wiele innych niebezpieczeństw, o których również warto pamiętać.
Na co należy uważać podróżując w ten sposób?
-
Nigdy nie należy zostawiać swojego bagażu bez opieki. W wypadku podróży autobusem trzeba zwrócić uwagę czy nasz bagaż nie został wyjęty podczas jednego z postojów.
-
Wychodząc z autobusu lub opuszczając przedział w pociągu trzeba pamiętać by zabrać ze sobą wszystkie wartościowe rzeczy i dokumenty. Wykrywalność kradzieży bagażu jest bardzo niska, dlatego nie wolno liczyć na łut szczęścia. Według statystyk Służby Ochrony Kolei dotyczących kradzieży na szkodę podróżnych w pociągach, na stacjach i przystankach, w 2007 roku miało miejsce 682 kradzieży bagażu w pociągach, na stacjach i przystankach osobowych. Wykryto tylko 97 z nich, czyli ok. 14%.
-
W pociągu warto unikać pustych przedziałów, szczególnie podczas samotnej podróży. Osobę samotnie podróżującą łatwiej zaatakować i okraść. W roku 2007 pobito w pociągach aż 156 osób. Pociągi nocne są najczęstszymi miejscami kradzieży i napadów.
-
Podczas podróży trzeba również pamiętać o kieszonkowcach. Według statystyk SOK dotyczących kradzieży w pociągach i na stacjach, wykrywalność kradzieży kieszonkowych jest jeszcze mniejsza niż w wypadku złodziei bagażu i wynosi ok. 6%. By nie stać się ofiarą kieszonkowca nie powinno się wkładać rzeczy wartościowych do miejsc łatwo dostępnych (tylnich kieszeni spodni, lub małych kieszonek w plecakach). Szczególnie trzeba pilnować swoich rzeczy podczas wsiadania do pociągu czy odprawy na lotnisku.
-
Trzeba pamiętać, że należy przestrzegać zasad obowiązujących w samolotach, pociągach czy autobusach, nawet jeżeli wydają się bezsensowne. Wprowadzono je po to, by uczynić naszą podróż bezpieczniejszą i wygodniejszą.
Eksperci Allianz radzą: W przypadku wycieczek zorganizowanych ubezpieczenie turystyczne zapewnia biuro podróży, jednak w przypadku samodzielnych wyjazdów
trzeba pamiętać o wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia. To ważne, ponieważ dzięki niemu mamy zapewnione np. zwrot kosztów leczenia podczas wyjazdu (szczególnie kosztownego za granicą), pokrycie kosztów anulowania noclegu w hotelu, lub rezygnacji z biletów, a także odszkodowanie w przypadku utraty, zniszczenia, bądź opóźnienia bagażu (szczególnie w wypadku podróży lotniczych nie są to przypadki odosobnione).