Możliwy jest również inny wariant zabezpieczenia interesów banku. Polega on na tym, że ubezpieczający przenosi na bank prawo własności do polisy, z jednoczesnym zobowiązaniem banku, że w razie spłaty kredytu bank z powrotem przeniesie na niego to prawo własności.
Obowiązki kredytobiorcy
Zgodnie z artykułem 392 Kodeksu cywilnego kredytobiorca i ubezpieczony zarazem, ma obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych przez cały czas trwania umowy kredytu bankowego. W razie nie wywiązania się z tego obowiązku bank może rozwiązać umowę ubezpieczenia oraz zażądać od Towarzystwa wypłaty wartości odstąpienia, oczywiście do wysokości niespłaconego kredytu i odsetek.
Wartość polisy wypłacana jako forma zabezpieczenia kredytu bankowego winna być traktowana na tych samych zasadach jak przychód uzyskiwany w związku z realizacją każdej innej formy zabezpieczenia kredytu.
Czy polisa zawsze jest niezbędna?
Nie wszystkim osobom do zabezpieczenia kredytu potrzebna jest polisa na życie. Wiele osób podejmuje decyzję o ubezpieczeniu się bez analizy swojej sytuacji finansowej. Należy pamiętać, że polisę na życie trzeba opłacać, podobnie jak raty kredytu. Dlatego decyzji o takiej formie zabezpieczenia nie można podejmować pochopnie. Dobrze wiedzieć, że polisa na życie może pełnić funkcję zabezpieczenia dla banku, jednak o tym, czy takie zabezpieczenie jest potrzebne, musimy zdecydować sami rozpatrując swój konkretny przypadek.
Alicja Szakiel