Podpisałeś wniosek o ubezpieczenie na życie, które polecił Ci znajomy. Po kilku dniach dzwoni Twój doradca z informacją, że zostałeś skierowany na dodatkowe badania do jednej z prywatnych klinik. Myślisz: „O co im chodzi? Ale OK, jeśli oni płacą, czemu nie”. Mija tydzień - są wyniki! A wraz z nimi informacja o tak zwanych „szczególnych warunkach ubezpieczenia” i podwyższeniu składki. Ale dlaczego? Kolega w tym samym wieku otrzymał polisę bez badań, w terminie 8 dni od spisania wniosku.
Nasuwa się pytanie: od czego tak naprawdę zależy ostateczna wysokość składki ubezpieczenia? Odpowiedź jest dość prosta. Każdy czynnik, który zwiększa ryzyko towarzystwa ubezpieczeniowego, spowoduje wzrost Twoich płatności. W skrajnych przypadkach ubezpieczyciel może nawet odmówić ubezpieczenia. Oto kilka najczęściej wymienianych powodów odmowy objęcia ochroną ubezpieczeniową.
Wiek
Lata uciekają, a wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko naszej śmierci. Prawdopodobieństwo zgonu obliczane jest na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego GUS (jest to ilość zmarłych w danym przedziale wiekowym danego roku). Prawdopodobieństwo śmierci naturalnej 30-letniego mężczyzny jest bardzo niskie, jednak drastycznie wzrasta w wieku 40-tu czy 50-ciu lat. Im wcześniej podejmiesz decyzję o ubezpieczeniu, tym mniej bolesne będzie to dla twojego portfela.
Stan zdrowia
Towarzystwa Ubezpieczeniowe są bardzo zainteresowane Twoim staniem zdrowia. Przed podpisaniem wniosku, jak troskliwa matka, zapytają o cukrzycę, nadciśnienie, otyłość, a nawet choroby dziedziczne w rodzinie. Historia nowotworów lub np. podwyższonego cholesterolu może zafundować Ci darmowe badania na koszt Ubezpieczyciela. Zdiagnozowanie choroby będzie przyczyną podwyższonej składki, a nawet wykluczeniem od odpowiedzialności w polisie.
Kup ubezpieczenie