W przypadku śmierci rodzica lub jego całkowitego inwalidztwa obowiązek opłacania dalszych składek przejmie Towarzystwo – aż do momentu osiągnięcia pełnoletniości dziecka. Wówczas Ubezpieczyciel wypłaci dorosłemu już dziecku sumę ubezpieczeniową plus ewentualne zyski narosłe z inwestowania części składek. Dużą zaletą polis posagowych jest również to, że wypłacone świadczenie nie jest obciążone podatkiem od spadków i darowizn, tzw. podatkiem Belki.
Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy?
-
Jaki procent składki przeznaczony jest na ochronę ubezpieczeniową, a jaki na inwestycję? Szukaj ofert, które mają jasno określony podział miesięcznej składki.
-
Na jaki okres można zawrzeć umowę? Standardowo wynosi on od 5 do 25 lat. Przeanalizuj swoją sytuację i wybierz najkorzystniejszy zakres czasu.
-
Jakie opłaty pobierane są za zerwanie umowy przed czasem? Przedterminowa rezygnacja z umowy może mieć konsekwencje finansowe. Zapoznaj się dokładnie z ogólnymi warunkami umowy, aby mieć jasność przy podejmowaniu decyzji.
-
Czy jest możliwe zawieszenie opłacania składek bez zrywania umowy? To bardzo ważne, aby w przypadku przejściowych problemów finansowych mieć możliwość zawieszenia opłacania składek.
-
Czy można dokonywać dodatkowych wpłat na rachunek dziecka? Jest to świetne rozwiązanie na Chrzest, Pierwszą Komunię, Dzień Dziecka, Gwiazdkę czy kolejne urodziny Twojej pociechy.
-
Czy można dokonywać częściowych wypłat? Istotnym jest, czy w razie potrzeby będziesz mógł wypłacić część zgromadzonych oszczędności, nie rezygnując tym samym z uczestnictwa w programie.
Katarzyna Pelnens
Specjalista Ubezpieczeniowo-Finansowy ING
http://www.doradca-ubezpieczenia.pl/
Kup ubezpieczenie