Od początku roku przez Polskę przetacza się fala zwolnień. Praktycznie nikt nie może być pewny swojego miejsca pracy. Stopa bezrobocia w styczniu wynosiła 10,5 % i nic nie wskazuje na to, aby przestała rosnąć. Czy można się zabezpieczyć przed utratą pracy?
Ubezpieczenie od bezrobocia
Pomimo wielu wcześniejszych prób związków pracowniczych, nie udało się w Polsce wprowadzić indywidualnych, ogólnodostępnych ubezpieczeń od bezrobocia. Możesz się zabezpieczyć przed utratą pracy tylko w przypadku zaciągnięcia kredytu w banku. Wiąże się to jednak z dodatkowym kosztem, który doliczany jest do raty kredytu. W wielu przypadkach ubezpieczenie takie nie jest obowiązkowe i nie wszyscy biorący kredyt wykupują dodatkowo polisę. Jednak jeżeli nie przystąpisz do ubezpieczenia w momencie zawierania umowy kredytu, potem koszty mogą być o wiele wyższe albo bank nie wyda zgody na zawarcie ubezpieczenia.
Koszt ubezpieczenia od utraty pracy
Składka za ubezpieczenie od bezrobocia wynosi od 1 do 3% sumy ubezpieczenia, czyli raty kredytu. W zależności od wysokości kredytu i oferty zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych więcej za każdą ratę. W tym roku towarzystwa ubezpieczeń współpracujące z bankami w ramach ubezpieczeń na wypadek bezrobocia zapowiadają wzrost składek.
Ubezpieczenie od utraty pracy – jak to działa
Kiedy utracisz pracę i wcześniej zabezpieczyłeś kredyt ubezpieczeniem od bezrobocia, nie musisz się martwić o spłatę, w zależności od oferty, od 6 do 12 kolejnych rat. Aby jednak uzyskać takie świadczenie musisz spełnić szereg warunków, których nie wszyscy są świadomi. Uzyskanie takich informacji przy okienku bankowym, kiedy chcesz zgłosić fakt utraty pracy, może być bardzo frustrujące. Dlatego zapoznaj się dokładnie z ogólnymi warunkami swojego ubezpieczenia.
Towarzystwo na pewno nie pokryje Twoich rat kredytowych, jeżeli sam złożysz wypowiedzenie. Poza tym wiele umów ubezpieczenia od bezrobocia zawiera warunek zwolnień grupowych. Jeżeli tylko Ty utraciłeś pracę, możesz nie uzyskać świadczenia. Ale na tym nie koniec. Ubezpieczenie zadziała tylko pod warunkiem, że byłeś zatrudniony na umowę o pracę co najmniej przez jakiś czas, na przykład pół roku albo rok. Bardzo często wymagany jest status bezrobotnego. Czasami nawet sama rejestracja w urzędzie nie wystarczy, musisz także nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
To niestety nie jest jeszcze koniec kruczków prawnych w umowach ubezpieczenia od utraty pracy. Niektóre oferty dostępne przy kredytach zaciąganych w obcej walucie, zawierają ograniczenia dotyczące wysokości spłacanych rat. Możemy się na przykład spotkać z sytuacją, w której bank pokrywa ratę we frankach szwajcarskich po kursie maksymalnie 10% wyższym od tego, który obowiązywał w momencie zawierania umowy. Resztę musisz wtedy zapłacić z własnej kieszeni.
Inne sposoby zabezpieczenia na wypadek bezrobocia
Jak widać ubezpieczenie od bezrobocia nie zawsze daje ochronę, jakiej się spodziewamy. Dlatego warto każdego miesiąca odkładać pieniądze na cięższe czasy. Mając zabezpieczenie w postaci oszczędności, które wystarczą na przeżyciu kilku miesięcy, można spokojnie przystąpić do poszukiwania nowej pracy.
Piotr Szostakiewicz