Jednym z głównych obowiązków posiadacza polisy jest opłacanie składki. W przypadku ubezpieczeń na życie, towarzystwa dają możliwość wyboru spośród wielu wariantów jej opłacania. Który z nich jest najkorzystniejszy?
Wysokość składki w polisach na życie zależna jest od rodzaju ubezpieczenia, długości jego trwania oraz sumy ubezpieczenia, jaką wybierzesz w chwili zawierania umowy, a także płci, wieku oraz stanu zdrowia ubezpieczonego.
Składkę można płacić regularnie albo jednorazowo.
Towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość
opłacenia całej składki jednorazowo w momencie zawarcia umowy. Taka opcja jest przeznaczona głównie dla osób, które posiadają odpowiedni kapitał i chcą przeznaczyć go właśnie na tę opłatę. Zaletą takiego opłacenia polisy jest to, że większa ilość środków pieniężnych zostanie od razu zainwestowana.
Najczęściej jednak klienci
opłacają składkę regularnie, czyli w równych odstępach czasu. Zazwyczaj występuje możliwość płacenia składek rocznie, półrocznie, kwartalnie, miesięcznie. Niektóre towarzystwa nie umożliwiają jednak uiszczania opłat miesięcznych. Im częściej płacimy składkę (czyli np. kwartalnie czy miesięcznie) tym wyższy jest roczny koszt polisy. Zwykle towarzystwa jako 100% składki przyjmują składkę roczną, zaś w przypadku składki półrocznej nie jest to 50%, a 52%, co w stosunku rocznym daje już 104%. Analogicznie jest w przypadku składki miesięcznej czy kwartalnej. Zatem zanim podejmiemy decyzję o częstotliwości opłacania składek, należy zapoznać się z rozwiązaniami charakterystycznymi dla danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przed ostatecznym wyborem formy regulacji składek powinniśmy przeanalizować nasze możliwości finansowe i zgodnie z nimi wybrać odpowiedni wariant.
OZ
Kup ubezpieczenie