Większość z nas spotkała się z grupowymi ubezpieczenia na życie oferowanymi w zakładach pracy. Szeroki zakres takiego ubezpieczenia i niska składka sprawiają, że oferta grupowa wydaje się być bardzo atrakcyjna. Czy jest tak w rzeczywistości?
Gotowe rozwiązanie
Ubezpieczenie grupowe jest gotowym, ścisle ustalonym rozwiązaniem dla każdego z pracowników. Czy aby na pewno? Zazwyczaj w ramach grupowego ubezpieczenia na życie mamy do dyspozycji dwa, trzy warianty do wyboru. W każdym z nich z góry są ustalone sumy ubezpieczenia, czyli wysokości świadczeń na wypadek wystąpienia danego zdarzenia. Wiele osób decyduje się na ubezpieczenie, nie zastanawiając się czy stanowi ono odpowiednie zabezpieczenie. W przypadku indywidualnych ubezpieczeń na życie możemy sami indywidualnie ustalić wysokość sumy ubezpieczenia. Od nas będzie również zależał zakres ubezpieczenia. Poprzez wybór umów dodatkowych sami zadecydujemy, co jeszcze oprócz śmierci ma obejmować nasze ubezpieczenia na życie. No bo po co 50 - letniej kobiecie ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka. Albo 25 letniemu mężczyźnie dodatkowe świadczenie na wypadek śmierci spowodowanej zawałem serca.
Jak jest ustalana składka w grupowych ubezpieczeniach na życie?
Składka w grupowych ubezpieczeniach na życie jest ustalana na podstawie profilu wiekowego oraz płci całej grupy. Co to oznacza? Wszyscy płacimy jedną składkę, niezaleznie od wieku i płci. Dla osób starszych, czy też o niezbyt dobrej kondycji zdrowia, taka sytuacja jest bardzo opłacalna. Wybierając opcję indywidualnego ubezpieczenia na życie musiliby płacić o wiele więcej. Zły stan zdrowia mógłby także spowodować odmowę ubezpieczenia takich osób w wariancie indywidualnym.
Kto zatem dopłaca do składek osób starszych w grupowym ubezpieczeniu na życie? Osoby młodsze, dla których składka indywidualnego ubezpieczenia na życie byłaby na pewno niższa.
Indywidualne czy grupowe ubezpieczenie na życie?
Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Wszystko zależy od płci, wieku, stanu zdrowia, a także od struktury grupy współpracowników. Istotne są także indywidualne potrzeby ubezpieczeniowe każdego z nas. Co zatem wybrać? Nie warto od razu decydowac się na grupowe ubezpieczenie na życie. Nic nie zaszkodzi, aby skontaktować się z kilkoma zakładami ubezpieczeń i poprosić o kalkulację składki indywidualnego ubezpieczenia na życie. Być może indywidualna oferta będzie korzystniejsza. Pamiętajmy także o zakresie ubezpieczenia. Lepiej dobrać go na podstaiwe własnej sytuacji finansowej i osobistej. Gotowe rozwiązania nie wszystkim pasują. A lepiej mieć dobre ubezpieczenie, niż byle jakie.
Piotr Szostakiewicz