Towarzystwa działające w sektorze ubezpieczeń na życie do oceny ryzyka ubezpieczeniowego najczęściej stosują ankiety medyczne. Jak wygląda taki dokument? Jakich pytań może spodziewać się w nim osoba zainteresowana ubezpieczeniem?
Pytania w tego typu kwestionariuszach dotyczą aktualnego stanu zdrowia oraz historii przebytych chorób klienta. Ubezpieczyciele zazwyczaj stosują dwa typy ankiet. Pierwsza - ogólna dla osób młodych, przed 40-tką, które reprezentują niskie ryzyko ubezpieczeniowe. Druga jest bardziej szczegółowa, przeznaczona dla osób po 40-tym roku życia, z dużą sumą ubezpieczenia.
Jakich pytań można się spodziewać w ankiecie medycznej?
Najczęściej ankiety są podzielone na dwie części: ogólną i medyczną. W tej pierwszej towarzystwo zapyta nas o aktualną sytuację finansową, charakter wykonywanej pracy, uposażonych, hobby, inne zawarte już ubezpieczenia. W drugiej ubezpieczyciel będzie oczekiwał od nas informacji o naszym stanie zdrowia. Wymagane będzie podanie danych antropometrycznych (wzrost, waga, zmiany wagi), przyjmowanych używek (alkohol, tytoń), farmakoterapii stosowanej przez nas aktualnie, stanu zdrowia bliskich krewnych, itp.
Czy ankieta medyczna zawsze wystarczy?
Jeśli klient towarzystwa chce się ubezpieczyć na bardzo wysoką sumę, jest już w dojrzałym wieku, bądź ma stwierdzone zwiększone ryzyko zdrowotne ubezpieczyciel oprócz ankiety będzie wymagał zrobienia badań lekarskich.
Ankiety medyczne kończą się oświadczeniem klienta o niezatajeniu informacji oraz o wypełnieniu jej dobrowolnie. Nie należy podawać nieprawdziwych informacji w ankiecie, gdyż mogą one być pretekstem do odmowy wypłaty odszkodowania przez towarzystwo.
AZ
Kup ubezpieczenie