W tym artykule zostanie poruszony problem obowiązków, jakie wobec siebie mają strony umowy ubezpieczenia na życie. Przedstawię tu podstawowe obowiązki klienta oraz towarzystwa ubezpieczeniowego. Zanim jednak do tego przejdę, chciałabym na wstępie zapoznać Państwa z podstawową definicją umowy ubezpieczeniowej oraz pojęciem obowiązku.
Źródłem stosunku prawnego ubezpieczenia życiowego jest zawsze umowa ubezpieczenia. Ustawową definicję umowy zawiera art. 805 kodeksu cywilnego stanowiący, iż przez umowę ubezpieczenia życiowego zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do spełnienia świadczenia w postaci zapłaty umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia, w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej, a ubezpieczający zobowiązuje się do zapłaty składki. Jak wynika z przepisów art.805 kodeksu cywilnego stronami każdej umowy ubezpieczenia są zawsze zakład ubezpieczeń i ubezpieczający.
Obowiązek natomiast to konieczność zrobienia czegoś wynikająca z nakazu moralnego lub prawnego. W tym przypadku, jak już wspomniałam, obowiązki wynikają z przepisów Kodeksu cywilnego oraz Ustawy o działalności ubezpieczeniowej.
W pierwszej kolejności poruszę kwestię obowiązków, jakie zawarcie umowy ubezpieczenia nakłada na ubezpieczającego.
Obowiązek zapłacenia składki
Zapłacenie składki jest warunkiem na powstanie odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń. Wysokość składki ustala zakład ubezpieczeń, natomiast termin oraz tryb płatności składki zawarte są we właściwych dla danego produktu ogólnych warunkach ubezpieczenia. Niezapłacenie składki w terminie określonym w OWU powoduje, że zachodzi konieczność ponownego wezwania klienta do uregulowania należności. Towarzystwo ubezpieczeniowe wyznacza dodatkowy termin na dokonanie tej czynności informuje o skutkach, jakie spowoduje brak zapłaty. Jeśli ubezpieczający nie zastosuje się do wezwania, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wypowiada umowę ubezpieczenia.
Kup ubezpieczenie