Co podarować chrześniakowi na Pierwszą Komunię? Rower, laptopa? A może bezpieczną przyszłość?
Wśród wielu rodzajów polis
ubezpieczenie posagowe jest tym, które może zapewnić dziecku spokojny start w dorosłe życie. Dzięki gromadzonym na takiej polisie oszczędnościom wkraczający w dorosłość młody człowiek będzie mógł na przykład wyjechać na studia do innego miasta czy kraju.
Dla kogo taki „posag”?
Ubezpieczenia posagowe przeznaczone są dla tych wszystkich, którzy chcą zgromadzić środki finansowe,
zabezpieczające przyszłość dziecka. Polisę może wykupić rodzic, opiekun, ale także dziadkowie, ciocia, wujek czy rodzic chrzestny. Ważne, by była to osoba, która ukończyła 18 lat (Górny wiek umożliwiający zawarcie polisy jest różny dla poszczególnych towarzystw).
W polisie posagowej można uposażyć dziecko już od pierwszych dni jego życia. Maksymalny wiek uposażanego nie może wynosić więcej niż 15 lat. Jednak im wcześniej umowa polisy zostanie zawarta, tym większe środki uda się na niej zgromadzić.
Długość trwania polisy
Ubezpieczenia posagowe można zawrzeć na okres kilku-kilkunastu lat (maksymalnie do 25 roku życia dziecka). Ubezpieczający ustala datę końca polisy – najczęściej jest to moment osiągnięcia przez dziecko wieku 18 (status osoby pełnoletniej) lub 25 lat (ukończenie studiów), ale moment ten zależy tylko od ubezpieczającego i jest jego indywidualną decyzją. Z kolei minimalny czas ochrony jest regulowany w poszczególnych towarzystwach i wynosi on najczęściej 5 lub 10 lat.
Składka
Ubezpieczyciele proponują bardzo dogodne warianty składek – kapitał można wpłacać c
o miesiąc, co kwartał, w cyklu półrocznym lub rocznym. Można też całą planowaną sumę wpłacić na polisę
jednorazowo. Gdybyśmy później zechcieli dopłacić dodatkowe fundusze – także jest to możliwe. W sytuacji przeciwnej, gdy nie stać nas na dalsze opłacanie składek, można je
czasowo zawiesić lub trwale przekształcić w ubezpieczenie bezskładkowe.