Posiadając polisę na życie, bądź będąc uposażonym do wypłaty świadczenia, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że są sytuacje, kiedy ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Bardzo często budzi to nasze oburzenie. Informacje dotyczące sytuacji odmowy wypłaty świadczenia są zawsze zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, których niestety większość klientów nie czyta.
Za co ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty świadczenia?
-
Podanie przez ubezpieczonego nieprawdziwych informacji dotyczących oceny ryzyka np. ukrywanie chorób, wykonywanie niebezpiecznych zawodów, itp.
-
Śmierć ubezpieczonego w wyniku umyślnego czynu uposażonego.
-
Samobójstwo ubezpieczonego (jeśli zdarzenie nastąpiło przed upływem dwóch lat od zawarcia umowy).
-
Śmierć ubezpieczonego wskutek: działań wojennych, stanu wojennego, dobrowolnego, czynnego udziału ubezpieczonego w aktach przemocy, terroryzmu, rozruchach, zamieszkach, w wyniku masowego skażenia chemicznego, radioaktywnego, poddania się przez ubezpieczonego zabiegom o charakterze medycznym poza kontrolą lekarską, prowadzenia przez ubezpieczonego pojazdów mechanicznych bez uprawnień, prowadzenia przez ubezpieczonego pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu, narkotyków lub środków o podobnym działaniu, katastrofy samolotu nielicencjonowanych linii lotniczych, popełnienia lub usiłowania popełnienia przestępstwa przez ubezpieczonego, zatrucia alkoholem, narkotykami, przedawkowanie leków, udziału ubezpieczonego w produkcji, gromadzeniu i obrocie środków radioaktywnych, chemikaliów, narkotyków bez wymaganego prawem zezwolenia lub koncesji, samookaleczenia się przez ubezpieczonego.
-
Gdy ubezpieczony w chwili śmierci był nosicielem wirusa HIV (takie osoby będą mogły skorzystać ze świadczenia dopiero po upływie okresu karencji, po którym to może nastąpić najwcześniej wypłata świadczenia ubezpieczeniowego. Zazwyczaj towarzystwa nie przewidują objęciem asekuracją osób chorych na AIDS).
Wszelkie wyłączenia w umowach ubezpieczenia na życie są opisane w OWU, dlatego należy je uważnie czytać. Lepiej bowiem być świadomym ograniczeń, jakie obowiązują w umowie, niż narażać siebie lub uposażonych na dodatkowe stresy i nieprzyjemności związane z „walką” z towarzystwem ubezpieczeniowym.
OZ
Kup ubezpieczenie