Zgodnie z Wikipedią:
pełnomocnictwo jest czynnością prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Na podstawie tego umocowania pełnomocnik jest upoważniony do reprezentowania (zastępstwa) mocodawcy, w zakresie określonym w pełnomocnictwie, w stosunkach prawnych z innymi podmiotami prawa.
Nie będę dzisiaj zajmował się pełnomocnictwami, jakie posiada każdy agent/doradca/broker ubezpieczeniowy czy finansowy udzielanymi przez zakłady ubezpieczeń, jako że ta sfera mało interesuje przeciętnego obywatela (chociaż każdy agent ma obowiązek przed rozpoczęciem rozmowy handlowej okazać właściwe i ważne pełnomocnictwo), a skupię się na tym, co może interesować i być ważne dla naszych Klientów.
Najczęściej obywatel naszego kraju udziela pełnomocnictwa osobie bliskiej=zaufanej do dysponowania jego środkami na kontach bankowych.
W części małżeństw mąż udziela pełnomocnictwa żonie, a żona mężowi, chyba że mają konto wspólne, tzw. małżeńskie (każde rozwiązanie ma plusy i minusy, zwłaszcza w aspekcie dziedziczenia).
Generalnie z chwilą śmierci osoby udzielającej pełnomocnictwo wszystkie pełnomocnictwa wygasają.
Podkreślam Z CHWILĄ ŚMIERCI OSOBY, KTÓRA UDZIELAŁA PEŁNOMOCNICTWA, a więc jeżeli ktoś umarł o godzinie 8.22 to już o 8.23 nikt nie może na podstawie posiadanego pełnomocnictwa pobrać z konta tej osoby, na podstawie posiadanego pełnomocnictwa żadnych środków (chociaż bank jeszcze nie wie o śmierci właściciela konta i środki te wypłaci).
Do dzisiaj zdecydowana większość ludzi, zwłaszcza po śmierci współmałżonka, pędzi do banku i wybiera wszystkie środki (potrzebne nota bene na pochówek i inne koszty związane z pogrzebem) w swojej naiwności licząc na to, że urząd skarbowy nie odkryje, że dokonali przestępstwa.
W ubezpieczeniach życiowych można ustanowić pełnomocnika (nie wymaga to wizyty u notariusza) wypełniając stosowny druk podpisany przez mocodawcę i przez pełnomocnika.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe żądają dla większego bezpieczeństwa, aby takie oświadczenia były podpisywane w siedzibie firmy, ale nie jest to wymóg poparty żadnymi przepisami.
W jakim więc zakresie można udzielić pełnomocnictwa w odniesieniu do polis życiowych?
Na pewno nie można udzielić pełnomocnictwa komuś, kto miałby w imieniu ubezpieczającego się złożyc wniosek o ubezpieczenie na życie.
W tym przypadku podpis ubezpieczanego pod wnioskiem ubezpieczeniowym jest niezbędny i to zarówno pod samym oświadczeniem woli, że chce się ubezpieczyć na życie, jak i pod oświadczeniem o aktualnym stanie zdrowia. Na badania do lekarza współpracującego z towarzystwem ubezpieczeniowym też ubezpieczony musi stawić się osobiście z dowodem osobistym i skierowaniem.
Jeżeli natomiast później osoba, która złożyła wniosek o ubezpieczenie na życie podpisany przez nią osobiście wyjeżdża np. na rok za granicę, a polisa zostanie wystawiona dopiero po 30 dniach od złożenia wniosku, to co się dzieje?
Teoretycznie do odbioru pakietu ubezpieczeniowego można upoważnić osobę trzecią, ale jeżeli towarzystwo żąda potwierdzenia, że od momentu wystawienia wniosku do momentu wręczenia polisy nie zaszły żadne zmiany w stanie zdrowia*, to już taki dokument musi osobiście podpisać właściciel polisy/ubezpieczony.