W jakich przypadkach możliwa jest zmiana właściciela polisy, czyli ubezpieczającego? I w jakim celu ubezpieczający tego dokonuje? Zmiana właściciela polisy niesie za sobą szereg zmian w dokumentach, których jako dotychczasowy właściciel jesteś obowiązany dopilnować. Jakich dokumentów będziesz potrzebował, o tym między innymi dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszam do lektury.
Zmiana właściciela polisy może dotyczyć przekazania praw z polisy indywidualnej instytucji finansowej np. bankowi lub też dokonania zmiany polisy grupowej założonej w zakładzie pracy na polisę indywidualną. W takiej sytuacji każde z towarzystw ubezpieczeniowych wymaga złożenia określonych dokumentów. Zwykle niezbędne okazują się:
-
oryginał polisy,
-
formularz dotyczący zrzeczenia się praw do polisy,
-
wniosek o zmianę w polisie z informacją o nowym adresie korespondencji,
-
w przypadku polisy grupowej, gdzie właścicielem był zakład pracy, towarzystwo może także wymagać oryginału „Załącznika do szczegółowej umowy ubezpieczenia”
-
w sytuacji, gdy zmiana dotyczy np. polis posagowych z umową dodatkową dotyczącą np. gwarancji opłacania składek na wypadek inwalidztwa ubezpieczającego, niezbędne jest dołączenie oświadczenia o stanie zdrowia oraz ankiety medycznej wypełnionej przez nowego ubezpieczającego.
Niektóre banki jako jedno z obligatoryjnych zabezpieczeń kredytów np. hipotecznego stosują cesję z ubezpieczenia na życie. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia na życie, banki dają możliwość nabycia go na miejscu. Z reguły banki mają podpisane umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które proponują preferencyjne warunki i szybkie dokonanie cesji. Takie ubezpieczenie pozwala Twojej rodzinie na zminimalizowanie skutków ewentualnego nieszczęścia. W momencie śmierci towarzystwo wypłaca należne świadczenie bankowi. Może to w całości lub przynajmniej w części pokryć koszty spłaty zaciągniętego kredytu. Suma ubezpieczenia powinna być równa kwocie kredytu lub w niektórych bankach przy zaciąganiu kredytu w walucie obcej - wyższa, (aby pokryć ewentualną różnicę wynikająca z wahań kursowych). Wysokość miesięcznych składek wynosi około 0,032% - 0,05% i są z reguły pobierane „z góry” za kolejne miesiące.
Kup ubezpieczenie