Kupując ubezpieczenie na życie oczekujemy, że w razie naszej śmierci wskazani przez nas uposażeni otrzymają stosowne świadczenie. Jeśli w polisie o charakterze ochronnym wybieramy również opcje dodatkowe, które gwarantują nam odszkodowanie wskutek wypadku, liczymy na to, iż w razie gdyby coś się stało, dostaniemy od towarzystwa ubezpieczeniowego świadczenie odpowiedniej wielkości. Jest to dla nas oczywiste, w innym przypadku zakup ubezpieczenia na życie o charakterze ochronnym nie miałby żadnego sensu.
Czy jednak są sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić nam wypłaty świadczenia?
Jakie są to sytuacje? Co możemy, a wręcz powinniśmy zrobić, aby takich sytuacji uniknąć?
Zapraszam do lektury.
Podanie przez ubezpieczonego nieprawdziwych danych
Jeżeli wypełniając dokumenty ubezpieczeniowe podasz dane niezgodne ze stanem faktycznym, a dane te wpływają na ocenę wysokości ryzyka, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłacenia należnego świadczenia. Oznacza to, że wszystkie dane związane z Twoim stanem zdrowia muszą by zgodne z prawdą. Jeśli od lat zmagasz się z jakąś dolegliwością nie możesz tego zataić! Podobnie wygląda sprawa uprawianego zawodu, jeśli jest to zawód o podwyższonym ryzyku, musisz wykazać to we wniosku ubezpieczeniowym. Pamiętaj, że kłamstwo może przynieść korzyść jedynie na krótką metę – zapłacisz mniejszą składkę ubezpieczeniowa. Ale w przyszłości Twoi uposażeni mogą przez Twój brak rozsądku wpaść w poważne tarapaty.
Uposażony zabija ubezpieczonego
Jeżeli śmierć ubezpieczonego nastąpi w wyniku umyślnych działań uposażonego, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci świadczenia. Czyn taki oczywiście kwalifikowany jest jako zabójstwo i uposażonemu należy się wówczas kara, a nie świadczenie z polisy ofiary.
Kup ubezpieczenie