Podpisanie umowy ubezpieczenia na życie obliguje nas do wypełniania określonych obowiązków. Jednym z nich jest oczywiście terminowe opłacanie składek. Uiszcza się je za czas trwania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z częstotliwością ustaloną w umowie (może być miesięczna, kwartalna, roczna, jednorazowa). Jakie konsekwencje pociąga za sobą nieterminowe ich opłacanie?
Jeśli nie opłacałeś w terminie składek za swoją polisę na życie na samym początku
powinieneś sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia, czy Twoja umowa zawiera pewien margines bezpieczeństwa, czyli miesiąc lub dwa, kiedy polisa chroni Cię bez opłacania składki. Jeśli nie możesz znaleźć takiego zapisu w OWU,
najlepiej skontaktuj się ze swoim agentem, ponieważ towarzystwo może na przykład zacząć potrącać z odłożonej kwoty różnego typu opłaty lub, w przypadku polisy bez części funduszowej, może automatycznie zerwać umowę ubezpieczenia.
Towarzystwa proponują jedno z dwóch rozwiązań: albo uregulowanie zaległych składek, albo przesunięcie terminu zawarcia umowy o czas niepłacenia składek.
Co zrobić, jeżeli nieopłacanie składek nastąpiło celowo?
Jeśli nie opłacałeś składek, ponieważ np. nie miałeś na to funduszy, nie warto rezygnować z ubezpieczenia. W takim przypadku towarzystwa proponują inne rozwiązania, a mianowicie:
-
przejście na okres bezskładkowy (jeżeli umowa ubezpieczenia połączona jest z funduszem inwestycyjnym, wówczas można w porozumieniu z ubezpieczycielem ustalić, że dalsza składka będzie pobierana z wpłaconych pieniędzy),
-
zawieszenie składek (zachowujemy ochronę, ale wartość polisy nie przyrasta w takim tempie, jak wówczas, gdy płacimy regularną składkę),
-
obniżenie składki (pociąga to za sobą automatycznie obniżenie gwarantowanej sumy ochronnej),
-
rezygnację z dodatkowych umów dołączonych do polisy (np. wypadkowych, dotyczących poważnych chorób czy utraty pracy); dzięki temu składka będzie niższa.
OZ
Kup ubezpieczenie