Opłacanie składki ubezpieczeniowej to jeden z głównych obowiązków właściciela polisy na życie (i nie tylko na życie, zresztą). Czym zatem jest składka ubezpieczeniowa i który z dostępnych wariantów jej opłacania jest dla nas najkorzystniejszy? W jakich przypadkach możemy zdecydować się na opłacenie składki jednorazowej, a kiedy na systematyczne okresowe jej opłacanie? Zapraszam do lektury.
Od czego zależy wysokość składki?
Składka ubezpieczeniowa to kwota pieniędzy, jaką musisz płacić firmie ubezpieczeniowej w zamian za udzieloną przez nią ochronę. Jej wysokość uzależniona jest od rodzaju ubezpieczenia, długości jego trwania oraz sumy ubezpieczenia, jaką wybierzesz w chwili zawierania umowy. Wysokość składki zależy także od płci, wieku i twojego stanu zdrowia, (jeśli to ty masz być ubezpieczonym). Jeśli firma ubezpieczeniowa stwierdzi, że twój stan zdrowia nie jest zadowalający, może skierować cię na kontrolne badania lekarskie.
Obowiązki ubezpieczonego
Podstawowym obowiązkiem w zakresie składek ubezpieczeniowych jest oczywiście ich terminowe opłacanie. Zasadą jest, że składki opłaca się za czas trwania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Jeśli opłacasz ją miesięcznie, wpłacasz ją na miesiąc z góry. Jeżeli składka płatna z góry została opłacona w lipcu za całe drugie półroczne, a ubezpieczony zmarł miesiąc po tym, to składka za okres wrzesień - grudzień zostanie zwrócona.
Niezwykle istotne jest terminowe opłacanie należności. W przypadku braku zachowania terminów wpłat towarzystwo ubezpieczeniowe może nałożyć na Ciebie obowiązek opłacenia odsetek, a także rozwiązać z Tobą umowę.
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przewiduje w swoich ofertach możliwość czasowego zawieszenia opłacania składki. Zwykle taka możliwość pojawia się po kilku latach trwania programu ubezpieczeniowego. Okres możliwego zawieszenia jest zwykle ograniczony do kilku miesięcy czy pół roku. Zależy to już konkretnie od danej firmy ubezpieczeniowej.
Kup ubezpieczenie