Tradycyjne polisy na życie lub dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne nie chronią klienta przed skutkami nowotworów i innych tak zwanych chorób krytycznych. Nie chronią także przed nagłym pogorszeniem sytuacji materialnej, niemożnością wykonywania pracy i ogromnym wzrostem wydatków na leczenie.
Choroba krytyczna
Definicja choroby krytycznej powstałą w krajach anglosaskich. Jest to choroba na tyle poważna, że skutkuje trwałą lub okresową nieudolnością do pracy zarobkowej, choć nie musi się kończyć śmiercią. Takimi chorobami są na przykład zawały lub nowotwory. Wedle danych Ośrodka Analiz i Statystyki Medycznej Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego Polska z 2004 roku w Polsce rejestruje się rocznie ponad 120 tysięcy zachorowań na nowotwory złośliwe. Na zawały cierpi 100 tysięcy osób rocznie (źródło: portal zdrowie.pl) W 200 roku z powodu choroby wieńcowej umarło ponad 25 tysięcy kobiet i 30 tysięcy mężczyzn. Polska jest uważana za kraj o średnim zagrożeniu chorobami wieńcowym i nowatorem z wysoką śmiertelnością u pacjentów. Jak widać problem dotyczy bardzo wielu Polaków. Chorzy są zmuszeni do przerwania pracy i zwiększenia wydatków na leczenie. Jeżeli nie maja wsparcia rodziny, to wtedy taka choroba może oznaczać dla nich bankructwo. A nawet ze wsparciem bliskich leczenie wiążę się z ogromnymi kosztami.
Specjalna polisa – specjalne warunki
Wykupienie polisy chroniącej przed chorobami krytycznymi wiąże się z szeregiem dodatkowych warunków. Musi to być dodatkowa polisa z indywidualnie ustalaną składką. W przypadku grupowych ubezpieczeń pracowniczych dla każdego pracownika składka może być inna. Decydującymi czynnikami o wysokości składki są wiek, płeć, szczegółowy wywiad z klientem oraz przegląd dostarczonej dokumentacji medycznej. Ubezpieczony może palić papierosy, ale nie może zataić tej informacji przez ubepieczycielem. Palenie podwyższa wartość składki. Tak przygotowana polisa ubezpiecza zwykle od kilku opisanych dokładnie w umowie chorób. To mogą być wszelkie nowotwory, przeszczepy, udary mózgu, paraliż, udar mózgu, choroba Creutzfelda Jacoba, guz mózgu, Alzheimer, Parkinson, Stwardnienie Rozsiane. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwykle zastrzega sobie możliwość podnoszenia składek zgodnie z rosnącymi cenami usług medycznych używanych w leczeniu konkretnej choroby. W takim wypadku zamiast podniesienia składek może dojść też do ograniczenia stopnia ochrony. Oczywiście jak to ma miejsce w zwykłych ubezpieczeniach jest określana maksymalna suma gwarancyjna. Zależnie też od opcji polisy różny jest czas jej obowiązywania. Zawarta umowa może trwać od 5 do nawet 35 lat. Zależnie od ubezpieczyciela klient w ostatnim roku umowy nie może przekroczyć wieku 65 lub 70 lat.
Kup ubezpieczenie