Leczenie w dowolnym kraju Unii Europejskiej – takie uprawnienia nadała mieszkańcom Unii dyrektywa ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece medycznej, która obowiązuje od 25 października. Tymczasem na rynku funkcjonują rozwiązania ubezpieczeniowe pozwalające korzystać z opieki medycznej nie tylko w kraju, ale także u najlepszych lekarzy na całym świecie.
Unijna dyrektywa ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece medycznej, która weszła w życie 25 października, daje szersze możliwości leczenia Europejczykom. Jeśli uznamy, że chcemy leczyć się u specjalisty w jakimkolwiek innym kraju UE zamiast w Polsce lub jeśli czas oczekiwania na niego jest krótszy niż u nas możemy podjąć tam leczenie i liczyć na zwrot kosztów tego leczenia do wysokości kosztów w kraju zamieszkania. Jednak w Polsce wciąż nie ma przepisów wykonawczych, które regulowałyby sposoby rozliczenia się pacjenta z takiego zagranicznego leczenia.
Jeśli nie składka zdrowotna, to co?
Inne sposoby umożliwiające skorzystanie z konsultacji i leczenia u międzynarodowych specjalistów najwyższej klasy oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Niektóre ubezpieczenia na życie zawierają polisy pozwalające w przypadku poważnego zachorowania leczyć się za granicą.
Takim produktem jest polisa Allianz Best Doctors dostępna w ramach nowego ubezpieczenia życiowego oferowanego przez Allianz Polska – Plan na dziś i jutro. Jak działa takie ubezpieczenie? W przypadku zdiagnozowania poważnej choroby ubezpieczony ma możliwość potwierdzenia diagnozy u najlepszych lekarzy znajdujących się w bazie Best Doctors, czyli organizacji zrzeszającej wybitnych w swoich dziedzinach lekarzy specjalistów z całego świata. Na podstawie dokumentacji medycznej oraz wyników badań zespół Best Doctors z grona 50 tysięcy ekspertów wskazuje specjalistę w danej dziedzinie, który rekomenduje dalszy sposób leczenia.
-
Wielokrotnie zdarza się w praktyce, że pacjent i jego rodzina, zaniepokojeni rozpoznaniem choroby i wizją proponowanego leczenia, szukają na własną rękę potwierdzenia rozpoznania oraz innych, często pozakatalogowych sposobów leczenia. Tymczasem konsultacja wysokiej klasy specjalisty z renomowanego ośrodka zagranicznego może w takiej sytuacji wiele pomóc. Na przykład w onkologii nierzadko sama druga opinia medyczna doprecyzowująca rozpoznanie choroby czy rozstrzygająca istniejące wątpliwości kliniczne, np. konsultacja preparatów histopatologicznych, może zapewnić wdrożenie odpowiedniego leczenia bez konieczności podróży zagranicznej ubezpieczonego – mówi dr Zuzanna Guzel, konsultant medyczny.
Jeśli zajdzie konieczność leczenia za granicą, Best Doctors zaproponuje listę nawet trzech klinik, które mają najlepsze rezultaty w leczeniu danej choroby. Po wybraniu konkretnej kliniki organizacja załatwi formalności organizacyjne oraz pokryje koszty leczenia, w tym koszty podróży lub transportu medycznego oraz zakwaterowania do wysokości aż 1 mln euro w ciągu roku i 2 mln euro w ciągu całego życia.
- W niepewnej i niejasnej wciąż sytuacji związanej z pokryciem kosztów leczenia za granicą ze środków publicznych, oferta ubezpieczeniowa jest rozwiązaniem dającym taką możliwość. Warto też pamiętać, że odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia daje pewność, że nie będziemy musieli dopłacać do leczenia z własnej kieszeni czy martwić się o kłopotliwe dochodzenie zwrotu kosztów leczenia. Poza tym polisa gwarantująca pokrycie kosztów leczenia jest tylko jednym z elementów ubezpieczenia życiowego. W efekcie decydując się na takie ubezpieczenie zapewniamy kompleksową opiekę zdrowotną sobie i swojej rodzinie. – dodaje Katarzyna Wit, dyrektor departamentu ubezpieczeń osobowych i zdrowotnych w Allianz Polska.
Źródło:
Allianz Polska