Proste i niedrogie ubezpieczenia na życie, które zapewniają finansowe wsparcie w związku z konsekwencjami nieszczęśliwego wypadku, stają się coraz popularniejsze. Przyjrzyjmy się ich pozostałym cechom, które wyróżniają je od innych ubezpieczeń na rynku.
Co roku wyższa suma ubezpieczenia – bez wzrostu składki
W przypadku coraz większej liczby ofert dostępnych na rynku, świadczenia wypłacane w ramach ubezpieczenia (czyli tzw. sumy ubezpieczenia) wzrastają co roku o określony procent – nie powodując podwyższania składki. Mamy tutaj do czynienia z mechanizmem, który co roku urealnia wysokość potencjalnej wypłaty, bez konieczności stosowania popularnego mechanizmu indeksacji składki i sumy ubezpieczenia. Jest to możliwie dzięki stosunkowo krótkiemu okresowi trwania polisy – najczęściej od 1 roku do 5 lat i coraz większej konkurencji na rynku ubezpieczeń. Kryzys ekonomiczny również odcisnął swoje piętno na nowych produktach, powodując, że za tę samą cenę nierzadko otrzymujemy znacznie więcej niż otrzymalibyśmy jeszcze półtora roku temu.
Dzieci? Żaden problem
Wspólna, rodzinna polisa wypadkowa pozwala nie tylko na dodatkowe ubezpieczenie małżonka, ale również dzieci. To również nowość w stosunku do tego, czego mogliśmy oczekiwać jeszcze nie tak niedawno. Ubezpieczyciele dostrzegli nie tylko ubezpieczonego, który potrzebował ubezpieczenia, ale również jego rodzinę wraz z dziećmi, czyli osoby, które do tej pory traktowane były trochę po macoszemu. To również wyraźna oznaka bardziej dojrzałego rynku i klientów, którzy po prostu oczekują więcej. Wracając do dzieci – najczęściej ubezpieczeniem mogą być objęte te, które osiągnęły minimalny wiek (np. 1-3 lata) oraz nie są jeszcze pełnoletnie. Świadczenie związane z dziećmi nie obejmuje najczęściej ich śmierci, ponieważ rodzicom, którzy ubezpieczają swoje pociechy, zależy przede wszystkim na finansowym wsparciu w razie wypadku, inwalidztwa dziecka, jego pobytu w szpitalu lub choroby. Interesujące jest to, że składka za ubezpieczenie dzieci może nie wzrastać wraz z liczbą dzieci objętych polisą, ale może być stałej wysokości – niezależnie od tego czy ubezpieczymy jedno czy np. czworo dzieci.
Polisa od ręki
Zawarcie klasycznego ubezpieczenia na życie wymaga odpowiedzi łącznie na kilka lub kilkanaście pytań dotyczących m.in. zawodu, uprawianego sportu/hobby oraz stanu zdrowia. Dodatkowo, dla pogłębienia informacji o naszym stanie zdrowia, możemy zostać poproszeni o wykonanie dodatkowych badań. Tego ostatniego obawiamy się najczęściej, mimo że znajomość wyników badań kontrolnych może nam nawet uratować życie. Dlatego też na wszelkie ubezpieczenia, które można kupić, nie odpowiadając na kłopotliwe pytania dotyczącej stanu naszego zdrowia, patrzymy zwykle przychylniej niż na pozostałe. Popularne ostatnio polisy związane z nieszczęśliwym wypadkiem – z racji losowości nieszczęśliwego wypadku i niemożności jego przewidzenia – nie wymagają zbierania tak szczegółowych informacji, a stan zdrowia nie ma tutaj większego znaczenia. Możliwość natychmiastowego otrzymania polisy do ręki tylko zwiększa naszą satysfakcję.
Choć polisy na życie związane z nieszczęśliwym wypadkiem stają się coraz bardziej popularne, nie zapewniają jednak kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej, a jedynie ograniczone zabezpieczenie związane z sytuacjami losowymi i ich finansowymi konsekwencjami. Niemniej jednak dla wielu osób nieposiadających w ogóle ubezpieczenia na życie mogą stanowić dobrą ofertę wprowadzającą w świat bardziej wyrafinowanych zabezpieczeń na wypadek nieprzewidzianego…
Adam Gawryła