Grupowe ubezpieczenia na życie są bardzo popularne. Często taka polisa obejmuje ochroną nie tylko ubezpieczonego, ale również bliską rodzinę pracownika. Jej szeroki zakres i niska składka sprawiają, że oferta grupowa wydaje się bardzo atrakcyjna. Czy jest tak w rzeczywistości?
W grupowych ubezpieczeniach na życie, w przeciwieństwie do indywidualnych, nie możemy sami ustalić wysokość sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony. Mamy do wyboru zazwyczaj dwa lub trzy warianty, w których wszystko jest już z góry ustalone - nie można ich dostosować do własnych potrzeb.
Składka w tego typu ubezpieczeniach jest jednakowa dla wszystkich, bez względu na wiek czy płeć ubezpieczonego. Ryzyko rozkładane jest na grupę ubezpieczeniową – są to stawki uśrednione. Oznacza to, że polisy grupowe dają możliwość ubezpieczenia się również tym osobom, które przy polisach indywidualnych musiałyby zapłacić wyższe składki za podwyższone ryzyko. Dlatego taka polisa jest korzystna dla osób starszych, schorowanych. Tym bardziej, że przy zawieraniu umowy ubezpieczenia nie trzeba robić żadnych badań lekarskich, a czasem nie jest nawet wymagane wypełnienie ankiety medycznej - wystarczy oświadczenie o dobrym stanie zdrowia.
W przypadku grupowych ubezpieczeń na życie świadczenia wypłacane są nie tylko w przypadku śmierci ubezpieczonego, ale także śmierci małżonka, dziecka, rodziców, teściów oraz po urodzeniu dziecka.
Większość specjalistów jest jednak zgodna, że ubezpieczenie grupowe nie powinno być stosowane jako zastępcze w stosunku do indywidualnego. Trzeba również pamiętać o zakresie ubezpieczenia - lepiej dobrać go na podstawie analizy własnej sytuacji finansowej i osobistej. Dobre ubezpieczenie to takie, które jest właściwie dopasowane do naszych potrzeb.
OZ