Produkty finansowe mogą być pomysłem na prezent dla dziecka. Uczą zarządzania pieniędzmi i sprawiają, że mały człowiek czuje się dorosły. Z kolei oferta polis posagowych pomaga gromadzić środki na start dziecka w dorosłe życie.
W ofercie życiowej Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Warta znajduje się „Ubezpieczenie Posagowe” - program oszczędnościowo-ochronny dla dzieci. Środki zgromadzone na koncie polisy pomogą pokryć wydatki związane z edukacją i usamodzielnieniem się dziecka. Zebraną kwotę można wykorzystać po osiągnięciu wieku wskazanego w umowie, czyli pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Ubezpieczenie to też forma finansowego zabezpieczenia dziecka na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia uniemożliwiającego dalszą opiekę – śmierci lub inwalidztwa osoby wykupującej ubezpieczenie. Umowa ubezpieczenia może być zawarta na min. 5 lat przez każdą osobę, nawet niespokrewnioną z dzieckiem. Składkę z tytułu ubezpieczenia można opłacić jednorazowo lub systematycznie (miesięcznie, kwartalnie, półrocznie, rocznie).
Do umowy podstawowej można dokupić wiele dodatkowych opcji, m.in.: przejęcie opłacania składki przez TUnŻ Warta w przypadku całkowitego inwalidztwa osoby wykupującej polisę, „Renta Posagowa” czy „Fundusz Posagowy”, który pozwala zainwestować dodatkowe środki finansowe (poza ustalonymi składkami) i tym samym zwiększyć sumę kapitału końcowego, wypłaconego dziecku na koniec okresu ubezpieczenia. Skorzystanie z zgromadzonych w tym funduszu środków możliwe jest w każdym czasie jego trwania.
Warta proponuje też drugą opcję oszczędzania dla dziecka – „Ubezpieczenie Inwestycyjne”. Część ochronna została tu zredukowana, główny nacisk położony jest na inwestowanie. Można ubezpieczyć dziecko, które ukończyło 1 rok życia, ale nie ma ukończonych 25 lat.
Polisę można rozszerzyć o „Pakiet Wypadkowy Współubezpieczonego” – ubezpieczenie życia i zdrowia rodziców lub opiekunów prawnych dziecka, który dodatkowo zabezpiecza na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Składkę można opłacić jednorazowo lub regularnie (miesięcznie, kwartalnie, półrocznie, rocznie). Długoletnia inwestycja nagradzana jest premią ubezpieczeniową - im dłuższa inwestycja, tym wyższa premia ubezpieczeniowa.
Natomiast Ekstrakonto Junior z kartą Visa Electron Kredyt Banku pozwala samodzielnie zarządzać „kieszonkowym”. Konto można otworzyć dla dziecka pomiędzy 13 a 18 rokiem. Do rachunku dołączana jest bezpłatnie międzynarodowa karta Visa Electron Junior, którą można płacić także w Internecie. Do karty bank oferuje ubezpieczenie nieuprawnionego użycia karty, czy rabunku gotówki pobranej z bankomatu. Młody klient ma stały dostęp do środków na rachunku dzięki systemowi bankowości elektronicznej KB24. Uzupełnieniem konta jest lokata Junior.
Opłata za prowadzenie Ekstrakonta Junior wynosi 1 zł miesięcznie, a w programie Razem konto jest prowadzone bezpłatnie.
- Takie konto to dobry, praktyczny i tani sposób na naukę zarządzania własnymi finansami przez młodych ludzi. Konto i karta świetnie sprawdzają się np. podczas wakacji, gdy młodzież wyjeżdża na kolonie czy obozy, często za granicę. Korzystając z karty, dziecko ma pełną swobodę i bezpieczeństwo w dysponowaniu pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. A rodzice – w razie potrzeby – mają możliwość „zasilenia” konta dziecka, nawet jeśli pociecha jest daleko poza domem. Co więcej posiadacz konta objęty jest bezpłatnym i bezterminowym ubezpieczeniem NNW na sumę 5000 zł. – mówi Monika Nowakowska, dyrektor Biura Public Relations Kredyt Banku i Warty.
Dobra okazja na ubezpieczenie dziecka
Dzień dziecka to dobra okazja by sprawić prezent dziecku. Jak zwykle w tym okresie ubezpieczyciele promują swoje produkty skonstruowane z myślą o najmłodszych – czyli głównie ubezpieczenia na życie, oraz polisy dodawane do kont, czy ubezpieczenia finansujące przyszłą edukację dziecka. I rzeczywiście może warto zastanowić się w ten wyjątkowy dzień nad przyszłością swojej pociechy. W ofercie Warty można znaleźć kompleksowe produkty chroniące dziecko przed konsekwencjami utraty rodziców, lub poważnymi wypadkami. Także pogorszenie się sytuacji finansowej rodziny nie przekreśli szans młodego człowieka na dobrą edukację. Jednak ubezpieczenia tego typu muszą być opłacane regularnie minimum przez 5 lat. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad wyborem takiej polisy. Zwłaszcza, że im wcześniej rodzice zdecydują się na kupno dziecku ubezpieczenia, tym mniejsze czekają ich wnoszone regularne opłaty.
Źródło: Warta
Jakub Tabisz