Nowy Rok przynosi nam poczucie odnowy, a wraz z nim chęć świeżego spojrzenia na siebie i swoje życie. To czas wielkich postanowień i oczekiwań. To także okres rozpoczynający nowy rok podatkowy, termin zebrania różnorodnej dokumentacji i przeglądu minionego roku. To idealny moment, aby pomyśleć o swoich finansach.
Przeprowadzenie corocznego przeglądu finansów jest w pierwszym kwartale roku niezbędne nie tylko dla celów podatkowych, ale w szczególności z powodu dynamicznie zmieniających się naszych potrzeb.
Być może obraliśmy nowe cele, podjęliśmy inną pracę, powiększy nam się rodzina, dzieci wyruszą na studia. Jest to także świetny okres, aby pomyśleć o nowych inwestycjach, przeglądnąć aktualne oferty produktów ubezpieczeniowych oraz pomyśleć o zmianach w kontraktach, które już posiadamy.
Ktoś może powiedzieć: „Nie wierzę w ubezpieczenia na życie!" -
Ubezpieczenie nie jest kwestią wiary czy poglądów politycznych. Jest to instrument finansowy z pełną dokumentacją, stanowiący ochronę dla Ciebie i Twojej rodziny, dający poczucie bezpieczeństwa finansowego bez względu na to, co przyniesie los.
Ubezpieczenie to jednak nie wszystko. Zacznij od gromadzenia i porządkowania dokumentów: przejrzyj sprawozdania ze swojej spodziewanej emerytury ZUS i OFE oraz z planów inwestycyjnych, a także zapisy comiesięcznych wydatków. Następnie zaplanuj spotkanie z agentem ubezpieczeniowym lub przedstawicielem finansowym w celu omówienia ostatnich lat, jak również swoich planów i celów na nadchodzący rok.
Sporządź listę zmian w pracy i życiu osobistym – zarówno tych, które już miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak i tych, które dopiero wydarzą się w niedalekiej przyszłości. Może to być np. zmiana stanowiska lub miejsca pracy, otwarcie lub zamknięcie własnej firmy, zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, narodziny dziecka, zawarcie małżeństwa itd.
Następnie zadaj sobie kilka pytań:
-
Czy Twoje wydatki uległy zmianie?
-
Czy zaciągnąłeś/aś pożyczkę lub kredyt?
-
Czy te wydatki nadal będą częścią domowego budżetu na kolejne 12 miesięcy?
-
Czy planujesz inne, dodatkowe wydatki w nadchodzącym roku?
Bądź zapobiegliwy, weź pod uwagę wszystkie wydarzenia i podejmij odpowiednie decyzje finansowe.
-
Zmień lub dodaj uposażonych na polisie ubezpieczeniowej/ inwestycyjnej (np. jeśli zmieniłeś stan cywilny).
-
Zakup dodatkowe ubezpieczenia na życie (np. jeżeli powiększy Ci się rodzina lub zaciągasz kredyt).
-
Zacznij systematycznie oszczędzać na studia dla Twojego dziecka (np. za pomocą polisy posagowej).
-
Załóż program oszczędnościowy na przyszłą emeryturę (pamiętaj, aby wybrać odpowiedni dla siebie stopień ryzyka długoterminowych planów inwestycyjnych - mniej lub bardziej agresywnych).
Na spotkanie z doradcą finansowym przygotuj listę swoich oczekiwań i zadawaj każde, nawet te najbardziej nurtujące Cię pytania. Otrzymasz profesjonalne wsparcie i świeże spojrzenie na kolejne 12 miesięcy.
Katarzyna Pelnens
Specjalista Ubezpieczeniowo-Finansowy ING
http://www.doradca-ubezpieczenia.pl/