Jaki jest najczęstszy problem związany z posiadaniem polisy na życie? Zazwyczaj właściciel tejże polisy nie ma zielonego pojęcia, co w niej jest. Jeśli nawet wie w chwili składania podpisu, to pół roku, czy rok później potrafi powiedzieć tylko tyle, że polisę ma i w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ją wykupił. I na tym wiedza się kończy. Taki stan rzeczy nie zawsze jest winą agenta ubezpieczeniowego, nie jest również spowodowany brakiem informacji podczas zakupu polisy online. Klientowi przedstawia się wszelkie niezbędne informacje, jednak wiadomo, że później - po zakupieniu i opłaceniu, polisa ląduje w szufladzie i często „odchodzi w zapomnienie”.
Posiadanie pełnej wiedzy na temat swojej polisy – tzn. poziom ochrony, umowy dodatkowe, czas trwania ubezpieczenia, ilość i rodzaj uposażonych – jest niezbędne i każdy ubezpieczony powinien to wiedzieć nie tylko w chwili zakupu polisy, ale również później. Nie można przecież dopuścić do sytuacji, w której np. chcesz zgłosić roszczenie o odszkodowanie, gdyż wskutek wypadku doznałeś uszczerbku na zdrowiu, a nagle dowiadujesz się, że Twoja polisa nie posiada takiej opcji. Reasumując - lepiej już teraz wiedzieć, co się w polisie ma, niż później żałować, że jakąś opcję się pominęło.
Jeśli czytając teraz ten artykuł zaczynasz odczuwać lekką panikę, bo właśnie uświadomiłeś sobie, że polisa leżąca w Twoim biurku jest Ci zupełnie obca, jeszcze nic straconego. Poniższe wskazówki pozwolą Ci poznać swoją polisę i zapamiętać jej najważniejsze części.
1. Przeczytaj polisę ubezpieczeniową
Chociaż wydaje się to bardzo oczywiste, proszę mi wierzyć, że nie każdy to robi. Dlatego, aby dowiedzieć się w jaki sposób Twoja polisa Cię chroni – usiądź i w spokoju ją przejrzyj – także warunki ogólne ubezpieczenia, które są integlaną częścią umowy ubezpieczenia.
Kup ubezpieczenie