Po trzecie – większość ubezpieczeń grupowych ma małe sumy ubezpieczenia, średnio 50 000 złotych z tytułu śmierci. Choć może to brzmieć jak mnóstwo pieniędzy, pamiętaj, że śmierć jest kosztowna. Koszty pogrzebu to średnio 5-10 000 złotych. Miesięczne koszty utrzymania Twojej rodziny nie kończą sie jednak na Twoim pochówku, nadal trzeba robić codzienne zakupy, opłacać rachunki, kredyty. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi. W rezultacie, wielu ekspertów zaleca określanie sum ubezpieczeń na życie w kwocie co najmniej siedmiokrotności ROCZNYCH dochodów.
Warto także zauważyć, że większość ubezpieczeń grupowych to polisy terminowe. Charakteryzują się stosunkowo niską składką i wygasają w momencie określonym w polisie (zazwyczaj po roku). Jeżeli pracodawca lub pracownicy zdecyduja się na dalszą kontynuację ochrony, zostanie im przedstawiona oferta z wyższą składką, proporcjonalną do wieku. W końcu z roku na rok jesteśmy starsi, a tym samym bardziej narażeni na choroby czy też śmierć.
Kontrastując, bezterminowe ubezpieczenie daje nam ochronę na całe życie za uśrednioną stawkę. To Ty decydujesz, kiedy zamknąć polisę. W końcu kupujesz zabezpieczenie z myślą, że będzie ono pomocną dłonią dla osób uposażonych w momencie Twojej śmierci. Pamiętaj również o dodatkowej korzyści w postaci gotówki z części inwestycyjnej, do której masz dostęp.
Dla wielu osób połączenie tych dwóch form ochrony jest świetnym rozwiązaniem. Krótko mówiąc, jeśli masz indywidualną polisę na życie, to Ty jesteś jej właścicielem. Nigdy nie będziesz musiał się martwić o utratę ubezpieczenia z powodu zmiany pracy lub przejścia na emeryturę. Nie można powiedzieć tego samego o ubezpieczeniach grupowych w pracy.
Katarzyna Pelnens
Specjalista Ubezpieczeniowo-Finansowy ING
http://www.doradca-ubezpieczenia.pl/
Kup ubezpieczenie