Czy wznowienie ochrony ubezpieczeniowej w polisach na życie jest w ogóle możliwe? W jakich przypadkach klient może tego dokonać i jakie dokumenty są wówczas wymagane?
Wznowienie polisy to zawarcie nowej umowy, która uwzględnia w swych warunkach fakt istnienia poprzedniej. Wznowienie ochrony ubezpieczeniowej jest możliwe w terminie wskazanym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń dołączanych do konkretnego produktu.
Aby wznowić ochronę ubezpieczeniową po zawieszeniu polisy, należy opłacić zaległe składki ubezpieczeniowe razem z odsetkami za zwłokę, jeśli zostały takie naliczone. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że uregulowanie zaległych składek wraz z odsetkami nie jest jednoznaczne ze wznowieniem ochrony ubezpieczeniowej. Niektóre towarzystwa pobierają także tzw. opłatę wznowieniową w wysokości kilkudziesięciu złotych.
Decyzja o warunkach wznowienia ochrony oraz jej zakresie podejmowana jest indywidualnie w oparciu o aktualne informacje na temat stanu zdrowia, wieku, wykonywanego zawodu. Oprócz tego wymaga się złożenia oświadczenia o stanie zdrowia, który będzie stanowił dowód zdolności ubezpieczeniowej klienta. Oświadczenie powinno zawierać dopisek „dotyczy wznowienia ochrony ubezpieczeniowej”. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wymagać również ksero dowodu wpłaty wspomnianych zaległych składek.
Jeżeli ochrona ubezpieczeniowa obejmuje także współmałżonka czy dzieci, również oni muszą wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia. Aktualne oświadczenie o stanie zdrowia stanowi podstawę do weryfikacji oceny ryzyka, która może się zmienić w stosunku do pierwotnej zarówno na korzyść, jak i niekorzyść klienta. Ponieważ jest to nowa umowa, towarzystwo ma prawo odmówić jej zawarcia.
Kup ubezpieczenie