Umowę ubezpieczenia na życie zawieramy zazwyczaj na długi okres. Składka, która jest wyliczana w momencie podpisania umowy, powinna uwzględniać stopień ryzyka, aby towarzystwa mogły w odpowiednim stopniu zabezpieczyć się przed nieoczekiwaną śmiercią ubezpieczonego. Jakie kategorie brane są pod uwagę przez ubezpieczyciela przy wyliczaniu składki?
Najczęściej przy określaniu wysokości składki ubezpieczeniowej uwzględnia się:
-
Tablice „wymieralności” - na ich podstawie oblicza się statystyczne ryzyko ubezpieczeniowe dla konkretnego klienta. Bazą jest tu wiek, w którym ubezpieczony wykupuje polisę oraz okres ubezpieczenia. Współczynniki, którymi kieruje się agent ubezpieczeniowy przy obliczaniu składki podzielone są ze względu na rodzaj produktu, płeć oraz wiek ubezpieczanego. Dlatego najlepiej jest nabyć ubezpieczenie jak najszybciej, w jak najmłodszym wieku, gdyż współczynniki są wówczas stosunkowo niewielkie, rosną natomiast w przypadku osób starszych. Zwiększone ryzyko może być także związane z wykonywanym zawodem lub uprawianym sportem/ hobby.
-
Stan zdrowia ubezpieczanego – do oceny kondycji zdrowotnej klienta towarzystwa wykorzystują najczęściej ankietę medyczną. Z niej chcą się dowiedzieć np. czy zainteresowany pali papierosy, czy ma nadwagę, itp. Te wszystkie czynniki również wpływają na wysokości płaconej składki. Gdy suma ubezpieczenia ma być szczególnie wysoka, polisę chce wykupić osoba starsza lub ankieta medyczna wykazuje taką potrzebę, klient może zostać skierowany na dodatkowe badania lekarskie. Ważne jest to, aby niczego nie ukrywać i podać informacje zgodne z prawdą, ponieważ jej zatajenie może dać towarzystwu podstawy do odmowy wypłaty świadczenia.
-
Wysokość sumy ubezpieczenia - im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.
-
Koszty ponoszone przez towarzystwo ubezpieczeniowe - do nich zaliczają się określone koszty administracyjne związane z funkcjonowaniem firmy ubezpieczeniowej oraz prowizje pośredników.
Decydując się na zakup polisy na życie musimy pamiętać, aby niczego nie zatajać przed naszym agentem. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego rozczarowania, gdy w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty świadczenia.
OZ
Kup ubezpieczenie