Udział w zysku - Dotyczy ubezpieczeń z elementem oszczędnościowym, które zapewniają kapitał po ich zakończeniu. Wartość dodatkowych zysków nie jest gwarantowana, lecz przy długoterminowych programach mogą systematycznie powiększyć sumę ubezpieczenia do dużych wartości końcowych. Jeśli zatem chcesz nabyć program długoterminowy, zapoznaj się z zasadami określającymi udział w zysku.
Dodatkowe wpłaty do polisy - Dobrowolne i sporadyczne wpłaty przeznaczone na inwestowanie i zapewniające powiększanie kapitału końcowego. Możliwe w większości produktów ubezpieczeniowych o charakterze inwestycyjnym. W przypadku, gdy niespodziewanie jesteśmy w posiadaniu większej ilości środków pieniężnych, możemy je dodatkowo wpłacić na naszą polisę. Wówczas wzrośnie ilość inwestowanych środków.
Wypłata z polisy - Towarzystwa stosują tę opcję niechętnie, gdyż uszczupla kapitał, który ma być wypłacony po zakończeniu programu. Jednak opcja ta występuje i klient ma prawo z niej korzystać. Zanim jednak to uczynisz musisz zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego czynu. Ubezpieczenia inwestycyjne są nastawione na długotrwałe inwestowanie i nie powinny być traktowane jak konto bankowe, z którego możemy wypłacić dowolną sumę.
Wykup polisy - Uzyskuje się po okresie 2 do 3 lat trwania ubezpieczenia. Daje ono możliwość odzyskania tylko części wpłaconych kwot jako tzw. wartości gotówkowej polisy. Wynika ona z kumulowania się części składek przeznaczonych na inwestycje i wytworzonego przez nie zysku po odjęciu części składki, która pokrywa koszty administracyjne i zarządzania.
Opłaty – Jeśli zapoznasz się z rodzajami opłat, jakie pobiera TU z twojej polisy, z pewnością stwierdzisz, że jest ich niemało. Ważne, abyś był świadomy, jakie to są opłaty i w jakiej wysokości uszczuplają gromadzony kapitał. Do podstawowych opłat należy z pewnością opłata administracyjna (Wartość pobierana z każdej składki na pokrycie kosztów działalności towarzystwa. Może być zwiększana przy składkach wpłacanych częściej niż raz na rok.) oraz opłata za zarządzanie (Procentowa wartości aktywów pobierana corocznie z konta jednostek uczestnictwa. Jest ona zapłatą za organizację i prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów inwestycyjnych w towarzystwie i pobierana jest bez względu na to czy został osiągnięty zysk czy strata).
Kup ubezpieczenie